Jaka farba do podłóg betonowych jest polecana przez ekspertów?

Jaka farba do podłóg betonowych jest polecana przez ekspertów?

Jeśli masz swój dom a w nim piwnicę, w której urządziłeś sobie warsztat, albo wykorzystujesz ją w jakiś inny sposób, który wiąże się z częstym ruchem, pewnie wiele razy zastanawiałeś się, jaka farba do podłóg betonowych najlepiej nadaje się do użycia w Twojej piwnicy. Wszyscy wiedzą, że malowanie betonu to trudna czynność, która zajmuje dużo czasu, pieniędzy i wysiłku w porównaniu z malowaniem innych powierzchni. W dodatku trzeba to zrobić przy użyciu właściwej farby, bo jeśli zrobisz to niewłaściwie, farba będzie odchodzić całymi płatami i nie tylko będzie to brzydko wyglądać, ale w dodatku może stwarzać spore zagrożenia. W tym krótkim poradniku znajdziesz garść informacji na temat tego, jak się zabrać za pomalowanie podłogi i jakiej farby do tego użyć.

Jaka powinna być farba do podłóg betonowych?

Beton to bezsprzecznie trudny do malowania materiał. Z doświadczenia wielu profesjonalistów wynika, że ​​istnieje tylko kilka produktów lakierniczych, które zapewniają długotrwałą przyczepność i długowieczność. Ponieważ beton z łatwością transportuje wilgoć przy braku odpowiednich systemów kontroli wilgoci, szybciej wchłania farbę. Mając to na uwadze, jest sporo wymagań, które musi spełniać farba do podłóg betonowych, aby mogła być bez obawy użyta wszędzie tam, gdzie wymaga się dużej wytrzymałości zamiast tradycyjnych produktów malarskich, które szybko mogą się wytrzeć lub nie przywierać właściwie.

Posadzki betonowe są bardzo porowate, łatwo przyciągają kurz i są podatne na przedwczesne zużycie i ścieranie. Aby uzyskać silniejsze wiązanie, zalecane jest stosowanie akrylu lateksowego zamiast zwykłego akrylu. Ewentualna konieczność ponownego malowania będzie zależeć od natężenia ruchu, jakiemu regularnie podlega podłoga betonowa. Dlatego należy unikać farb na bazie oleju, ponieważ są śliskie i mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników malowanej powierzchni.

Innym powodem, dla którego najlepszym rozwiązaniem będzie farba do podłóg betonowych na bazie epoksydów, jest jej trwałość. Chociaż jest droższa od innych farb, jest dobrą inwestycją. Dzieje się tak, ponieważ farby ścienne nie zawierają dodatków antypoślizgowych, które są powszechne w farbach do posadzek betonowych. W przypadku podłóg betonowych należy użyć jednoskładnikowej farby epoksydowej, ponieważ jest ona bardziej odporna na działanie oleju. Ten rodzaj farby jest również odporny na chemikalia i plamy, a także powstawanie pleśni i grzybów. Używając takiej farby na podłogach garażowych i podjazdach, możesz mieć pewność, że farba nie będzie odpryskiwać i dłużej się utrzyma.

Czy farba do podłóg betonowych może być użyta na ściany?

Oprócz farby akrylowej bez dodatkowych dodatków znajdujących się w farbie akrylowej, do malowania ścian w pomieszczeniach użytkowych można zastosować elastomerową farbę ścienną. Ten rodzaj farb jest zwykle używany do malowania cegieł i murów, ale działa równie dobrze na ścianach wykonanych z betonu. Zawiera spoiwa ułatwiające jego rozszerzanie i kurczenie wraz z materiałem betonowym.

Wielu specjalistów twierdzi, że farba do podłóg betonowych świetnie sprawdzi się również przy malowaniu ścian w pomieszczeniach, w których wykonuje się różne prace, które powodują duże zabrudzenia powierzchni. Jeśli potrzebujesz jeszcze bardziej odpornej farby, możesz również wybrać dwuskładnikową formułę epoksydowej farby do podłóg. Zasadniczo farba epoksydowa na bazie wody jest idealnym rozwiązaniem dla posadzek betonowych. Właściwa aplikacja ma jednak kluczowe znaczenie, jeśli chcesz szybko i skutecznie uzyskać bardzo odporną powierzchnię również na ścianie. Farby epoksydowe sprawdzają się znacznie lepiej w takich zastosowaniach niż tak popularne jeszcze do niedawna lamperie wykonywane przy pomocy farb olejnych. Aby uzyskać błyszczące lub błyszczące wykończenie, polecane jest nałożenie powłoki poliuretanowej. Inną opcją wykończeniową, z której warto skorzystać, jest barwienie betonu w trakcie jego wytwarzania przez dodawanie do niego farby do podłóg. Poza ciekawym efektem estetycznym uzyskuje się znacznie większą odporność na czynniki niszczące.

Dodaj komentarz