Biznesplan zwiększa Twoje szanse na powodzenie – dlatego jest to pierwsza rzecz, którą powinieneś opracować jeśli zastanawiasz się nad założeniem sklepu internetowego. Chodzi Ci po głowie własny sklep internetowy? Zakupy w sieci towarzyszą aż 73 proc. Polaków. Co więcej ponad połowa użytkowników wydaje w sieci średnio 300 zł miesięcznie. To bardzo duże pole do manewru i zdecydowanie warte rozważenia. Jednak żeby biznes się opłacał musi być przemyślany. Stąd biznesplan. Zobacz o czym musisz pamiętać przygotowując biznesplan dla sklepu internetowego.
Zrób charakterystykę planowanej działalności
Na co zwrócić uwagę, przygotowując biznesplan dla sklepu internetowego? Biznes plan powinien zaczynać się od charakterystyki planowanej działalności. Czyli dokładnie czego? Jest to przede wszystkim Twoja wizja planowanego biznesu. Co chcesz sprzedawać? Dlaczego akurat to? To podsumowanie Twoich ogólnych wyobrażeń. Mimo, że jest to pierwszy punkt w biznesplanie, to tak naprawdę możesz go spisać na sam koniec. Będzie on wynikał z tego co napisałeś w dalszej części biznesplanu.
Wykonaj opis usług
Drugim punktem w biznesplanie są opisy usług. Jeśli sprzedajesz produkty fizyczne, to masz ułatwione zadanie. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku różnego rodzaju usług. Tutaj nie wystarczy sama nazwa. Musisz opisać na czym one dokładnie będą polegać. W opisie uwzględnij także ceny, koszty dystrybucji, rynki sprzedaży i grupę docelową.
Zrób analizę rynku i konkurencji
Bez tego punktu nie masz nawet po co otwierać nowego biznesu. analiza rynku i konkurencji jest podstawą zakładania działalności. Dzięki temu możemy dowiedzieć się jakie jest zapotrzebowanie rynku, czego brakuje, czego jest za dużo, co konkurencja robi dobrze i co moglibyśmy w tym poprawić. To także dobry sposób na zweryfikowanie mocnych stron własnego biznesu i poznanie tych słabszych, nad którymi będziemy musieli popracować.
Opracuj strategię marketingową
Kolejnym filarem udanego biznesu jest dobra strategia marketingowa. Dzięki niej możemy wybić się wśród konkurencji i pozyskiwać nowych klientów. Niestety nie wystarczy założyć sklepu internetowego i czekać na dalszy rozwój. Strategia marketingowa jest procesem napędowym całego biznesu. W tym punkcie uwzględnij także budżet, jaki chcesz przeznaczyć na reklamy. Pamiętaj, że bez inwestycji nie ma zysków.
Plan finansowy
Biznesplan nie może się obejść bez planu finansowego. Tutaj musisz uwzględnić wszystkie wydatki oraz planowane zyski.