PHP – przestarzała technologia back-end czy nie?

PHP – przestarzała technologia back-end czy nie?

Jeden z najpopularniejszych tematów żartów programistów to język PHP. Uważa się, iż jest to język totalnie pozbawiony sensu, pokrętny, generujący tony niepotrzebnego kodu. Co więcej, wielu uważa, że nie warto się go uczyć, gdyż wychodzi z użycia, bo na rynku jest coraz więcej lepszych od niego technologii. Jaka jest zatem sytuacja w 2019 roku? Czy warto się uczyć języka PHP? Czy będzie to strata czasu i wizja braku pracy?

Argumenty za tym, by się go nie uczyć

Można usłyszeć wiele różnych opinii na temat tego języka. Przeważają zdania, iż nie warto się uczyć PHP, gdyż jest to relikt przeszłości, a obecne strony tworzy się w innych, lepszych technologiach. Szczególnie odradzany jest jako pierwsza technologia do nauki, gdyż często słyszy się, że dla nowych w PHP nie ma miejsca do pracy. Jeśli są jakieś dobre stanowiska za godne pieniądze to tylko dla tzw. midów i seniorów, czyli dla pracowników, którzy mają już doświadczenie i umiejętności.

Kolejnym argumentem stojącym za tym, by się nie uczyć PHP, jest to, iż według wielu osób jego składnia jest niepotrzebnie skomplikowana. Przez co ucząc się go jako pierwszego języka, możemy wyrobić sobie złe nawyki i metody, które będą później problematyczne, jeśli będziemy chcieli programować w innym języku.

Argumenty za tym, by się go uczyć

O ile starsze wersje PHP były pośmiewiskiem, tak obecne jego wydania są znacznie lepsze. Co więcej, ciągle jest on ulepszany. Wedle opinii zwolenników – obecna forma PHP nie odbiega od innych języków programistycznych używanych w back-endzie. Czy warto wybrać PHP na pierwsze próby nauki programowania? Tutaj znajdziemy głosy, które zachęcają do tego, gdyż składnia PHP jest prosta i szybka w nauce.

Od lat mówi się o odchodzeniu od tej technologii na rzecz innych. Jednak faktem jest, iż dalej w 2019 roku większość stron w sieci stoi właśnie na PHP. Szczególnie gdy nie spada popularność CMS WordPress, który jest właśnie zasilany przez tę technologię. Co do ofert pracy: nie warto tutaj wróżyć z fusów. Aby sprawdzić, czy jest popyt na programistów PHP, wystarczy otworzyć pierwszą stronę z ogłoszeniami o pracę. Można się zdziwić, ale ciągle ofert jest sporo i to nawet dla nowych osób, czyli dla praktykantów i juniorów.

Zatem jak jest z tym językiem?

Każdy ma inną opinię na temat tego języka programowania. Znajdziemy zwolenników, jak i wielu ludzi, którzy odradzą nam naukę PHP. Sami musimy podjąć decyzję czy ta technologia jest warta nauki w 2019 roku. Czy warto podążać za większością i śmiać się z tego języka jak wielu? Może jednak warto płynąć pod prąd i zaryzykować? Wszystko zależy od nas.

Dodaj komentarz