Roboty patrolujące
Nie da się ukryć, że roboty coraz częściej zabierają pracę zwykłym ludziom… Wszystko dlatego, że mogą wykonywać swoje zadania szybciej, dokładniej, a także nowocześniej. Oczywiście, ktoś tego robota musi stworzyć, zaprogramować oraz nad nim czuwać. Niemniej jednak trudno uciec od wrażenia, że za kilka czy kilkanaście lat widok robota w wielu zakładach produkcyjnych nie będzie już nikogo dziwił.
Trzeba podkreślić, że specjaliści z firmy Turing i Segway wprowadzili na rynek specjalnego robota patrolującego, który ma wspomagać pracę ochroniarzy. Na czym to wszystko ma polegać? Jakie są jego zadania? Gdzie może znaleźć “zatrudnienie” taka nietuzinkowa postać?
Jakie zmiany wprowadzono?
Warto wiedzieć, że już teraz mamy do czynienia z robotami patrolującymi. Są to urządzenia autonomiczne, ale nie do końca dobrze działające. Wszystko dlatego, że w czasie spotkania z niechcianymi osobnikami – na terenie na przykład konkretnej firmy – tak naprawdę nie mogą nic konkretnego zrobić… Jest to spowodowane tym, że roboty skupiają się przede wszystkim na identyfikacji wizualnej, a potem czekają na przybycie właściwych ochroniarzy.
Specjaliści z firmy Segway oraz Turing chcą zmienić postrzeganie takich postaci. Warto zaznaczyć, że połączyli bowiem zalety rozwiązań, które już są obecnie w branży. Konfiguracja nastąpiła z użyciem pojazdu firmy Segway. Z tych wszystkich planów “urodził się” robot Nimbo. To element patrolujący. Warto wiedzieć, że w razie konieczności może on przejść w tryb “Ride on Mode”. Co to oznacza w praktyce? Trzeba podkreślić, że w takim stanie robot Nimbo może służyć do przewożenia pojedynczej osoby z prędkością około 20 kilometrów na godzinę. To powoduje, że ochrona szybko dowie się o intruzie, a także będzie mogła w mig dostać się pod konkretny adres czy do właściwego pomieszczenia itp.
Jakie mają być główne zadanie robota patrolującego?
Trzeba zaznaczyć, że takie roboty patrolujące mają za zadanie chronić konkretne obszary i dostarczać ostrzeżenia, jeśli coś wzbudzi ich podejrzenia. Odpowiada za to technologia Intel RealSense. To jednak nie wszystko. Uwagę zwracają także rozmiary kół, które ułatwiają pokonywanie rozmaitych przeszkód. Warto wiedzieć, że roboty patrolujący Nimbo są w stanie poradzić sobie z progami zwalniającymi czy krawężnikami itp. Szerokość tego typu urządzeń jest tylko nieco większa niż 60 cm. Dzięki temu takie roboty mogą przejeżdżać nawet przez lokalizacje, które są ogólnie trudno dostępne. Wiele walorów sprawia, że takie roboty w przyszłości mogą być masowo zatrudniane na przykład w galeriach handlowych czy w rozmaitych biurowcach itp.