Technologia cięcia wodą wybierana jest obecnie bardzo często – dzięki niej można uzyskać bardzo dobre efekty w przypadku szerokiej gamy materiałów, w tym między innymi szkła.
Waterjet, ponieważ również tak określa się cięcie wodą, to nowoczesna technologia cięcia materiałów, która jednak ma swoje korzenie w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Jako narzędzie do cięcia woda wykorzystywana była między innymi do obróbki drewna, do kruszenia skał czy węgla, ale pierwsze komercyjne wykorzystanie tego rodzaju technologii miało miejsce w latach siedemdziesiątych. Teraz waterjet stosowany jest powszechnie, chociaż konkuruje z innymi metodami obróbki, które są w użyciu.
Cięcie wodą polega na wykorzystaniu silnie skoncentrowanego strumienia wody sprężonej pod bardzo wysokim ciśnieniem nawet do 4200 barów, który natryskiwany jest na nawierzchnię materiału. W przypadku twardszych materiałów do wody dodaje się także ścierniwo, które jest w stanie przecinać nawet tak twarde materiały jak tytan.
Technologia waterjet ma wiele zalet, między innymi pozwala na wykonanie gładkiego cięcia bez zadziorów i uszkodzeń, także bez dużej ilości odpadów oraz bardzo precyzyjnie, dlatego też strumieniem wody można wyciąć skomplikowane kształty. Gdy chodzi z kolei o cięcie wodą szkła, technologia ta również sprawdza się bardzo dobrze – można wycinać z jej wykorzystaniem nawet grubsze szklane elementy rzędu 150 mm. Elementy wycięte w szkle technologią waterjet są gładkie i efektowne. Dodatkowo także plusem jest brak obciążeń termicznych i chemicznych obrabianego materiału.
Aby wykonać cięcie wodą w szkle lub innym materiale, konieczne jest zaprojektowanie cięcia w programach projektowych, na przykład AutoCAD. Odpowiednio przygotowany rysunek techniczny wycinanej części należy dostarczyć do wykonawcy, który zrealizuje cięcie zgodnie z wskazaniem klienta.
Usługi świadczą firmy działające na terenie całej Polski. Adresy firm zajmujących się cięciem szkła metodą waterjet można sprawdzić przez internet.