Czy warto przejść na Linuxa?

Czy warto przejść na Linuxa?

Nie ulega wątpliwości, że najpopularniejszą rodziną systemów operacyjnych na PC-tach jest Windows, a w dalszej kolejności mamy MacOS-a. Na tym jednak dostępne opcje się nie kończą. Warto rozważyć także co prawda rzadziej wykorzystywanego, ale mającego również sporo do zaoferowania Linuxa.

Szczegółowe instrukcje na temat tego, jak zainstalować Linuxa czy którą dystrybucję wybrać można znaleźć na  wielu portalach technologicznych, takich jak https://techpolska.pl/. Zanim jednak przejdzie się do tego kroku, należy się zastanowić, czy taka przesiadka będzie w ogóle dobrą decyzją.

Linux vs Windows – podstawowe różnice

Zanim podejmie się decyzję o przejściu na Windowsa, warto w pierwszej kolejności zrozumieć podstawowe różnice między nim a systemami Microsoftu.

Linux jest systemem operacyjnym typu open-source, co oznacza, że jego kod źródłowy jest ogólnodostępny i można go modyfikować, ponadto nie wiąże się z opłatami. W przeciwieństwie do Windowsa, który jest systemem zamkniętym, Linux daje użytkownikowi duża kontrolę nad systemem oraz możliwość dostosowania go do indywidualnych potrzeb – dlatego też istnieje tak wiele różnorodnych dystrybucji.

Co więcej, Linux jest uważany za system bardziej bezpieczny niż Windows. Dzięki swojej strukturze oraz mniejszemu udziałowi na rynku, jest mniej narażony na złośliwego oprogramowania (co jednak nie znaczy, że należy opuścić gardę i klikać w podejrzane linki).  System ten jest lżejszy i mniej obciążający dla komputera, co pozwala na szybsze działanie oraz wydłużenie żywotności urządzeń.

Żeby jednak nie było tak kolorowo, w przypadku Windowsa dostępne jest ogromne mnóstwo programów komercyjnych, zarówno płatnych, jak i bezpłatnych. W środowisku Linux większość aplikacji jest darmowa, ale ich liczba i różnorodność może być mniejsza, co może utrudniać znalezienie odpowiedniego narzędzia dla niektórych użytkowników.

Linux nie jest dla wszystkich (ale też nie tylko dla geeków)

Linux może wydawać się skomplikowany i trudny w obsłudze, zwłaszcza dla osób, które przez lata korzystały z Windowsa. Warto jednak mieć na uwadze, że są dystrybucje skierowane do początkujących, które charakteryzują się łatwością i intuicyjnością obsługi. Z drugiej strony, są też dystrybucje znacznie bardziej zaawansowane, które ucieszą wymagających użytkowników, np. programistów.

Linux to więc ciekawa opcja dla tych, którzy chcą zaoszczędzić na systemie, mają starszy sprzęt, który nie radzi sobie z nowymi Windowsami lub zależy im na większej kontroli nad systemem. Jednak, jeżeli jesteś zapalonym graczem, Linux może nie być dla Ciebie najlepszym wyborem. Choć liczba dostępnych gier wzrasta, nadal większość tytułów jest dostępna jedynie na Windowsa i ewentualnie także MacOS-a.

Również w przypadku, gdy na co dzień używasz specjalistycznych programów, takich jak Adobe Creative Suite czy AutoCAD, możesz napotkać trudności z ich uruchomieniem na Linuxie. Chociaż istnieją zamienniki, mogą nie oferować pełnej funkcjonalności oryginalnych aplikacji, więc nie zawsze spełnią w stu procentach swoją rolę.

Dodaj komentarz