Elastyczna pamięć dla giętkich smartfonów może wkrótce stać się rzeczywistością

Elastyczna pamięć dla giętkich smartfonów może wkrótce stać się rzeczywistością

Od pewnego czasu mówi się, że giganci jak Samsung, LG, Apple i Microsoft planują wprowadzenie elastycznych smartfonów na rynek. Oczywiście do tego niezbędne są elementy, które będą giętkie i wytrzymałe na uszkodzenia. Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter przedstawili nowy rodzaj pamięci masowej, który może być używany w nadchodzących, elastycznych smartfonach.

Nowy układ elastycznej pamięci miałby zostać wykonany z połączenia tlenku grafenu i tlenku tytanu. Profesor David Wright mówi, że tlenek grafenu był używany w produkcji elementów pamięci w przeszłości, ale były to bardzo duże elementy o małej wydajności. Natomiast hybryda tlenku tytanu i tlenku grafenu jest bardzo cienka (8 nanometrów) i mała (50 nanometrów). Nie będzie to tanie rozwiązanie, w porównaniu do obecnie stosowanych modułów pamięci flash, ale oferować będzie zapis i odczyt danych w ciągu zaledwie 5 nanosekund.

Grafen to zdecydowanie lepszy przewodnik elektryczności niż krzem i może przenosić elektrony z szybkością 1000 km na sekundę, czyli 30 razy szybciej niż krzem. Wiadomo, że idealnie nadaje się on do małych i cienkich urządzeń jak właśnie elastyczne smartfony czy inteligentna odzież.

Możemy mieć pewność, że wdrożenie tego pomysłu potrwa jeszcze kilka lat, a już teraz kilka firm pracuje nad swoimi elastycznymi telefonami. Jednocześnie trwają także prace nad innymi komponentami, a jednym z nich jest elastyczna bateria, która musiałaby być efektywna i przede wszystkim bezpieczna. Najnowsze informacje mówią o tym, że Samsung planuje wprowadzenie swojej serii elastycznych smartfonów pod nazwą Galaxy X dopiero w 2019 roku, a więc możliwe będzie wykorzystanie tego rodzaju pamięci.

Źródło:

Dodaj komentarz