Instalacje i aktualizacje aplikacji z Google Play będą teraz ważyły mniej

Instalacje i aktualizacje aplikacji z Google Play będą teraz ważyły mniej

W ubiegłym roku, użytkownicy Androida zainstalowali aplikacje 65 mld razy, co wygenerowało ogromnych ruch internetowy. Aby temu zaradzić, Google wprowadził algorytm kompresji delta, który czyni wszystkie początkowe instalacje oraz aktualizacje mniejszymi. Zastosowanie nowych algorytmów pozwala na zaoszczędzenie do 12 % danych przy pierwszej instalacji oraz aż 65 % przy wykonywaniu aktualizacji. Android ma ograniczenia plików APK do 100 MB, ale deweloperzy mogą rozszerzy jego rozmiar o kolejne 2 GB, więc przy dużych plikach daje to niezły efekt.

Algorytm o nazwie bsdiff może obsługiwać natywne biblioteki kodu i jest lepszy od poprzedniego o około 50 %. Jak przykład możemy zobaczyć aplikację Chrome i “cięcia” przy użyciu bsdiff. Większa aktualizacja zmniejsza swój rozmiar o połowę, a drobna aż czterokrotnie. Należy pamiętać, że w przypadku aplikacji, które nie zawierają bibliotek natywnych oszczędność wynosi 5 %.

Dodatkowo w sklepie Google Play zaprezentowana będzie ilość transferu do pobrania aplikacji lub jej aktualizacji, co jest świetną wiadomością, gdy korzystamy z danych komórkowych.

Źródło: Google

Dodaj komentarz