Jak mogę umieścić głośniki w łazience i na suficie? Poradnik dla audiofilów

Jak mogę umieścić głośniki w łazience i na suficie? Poradnik dla audiofilów

Jeśli odnawiasz swoją łazienkę, możesz się zastanawiać, czy istnieje łatwiejszy sposób na słuchanie muzyki podczas kąpieli lub pod prysznicem. Na szczęście dla Ciebie jest to bardzo powszechne, aby zainstalować głośnik sufitowy w łazience, i to jest łatwe do zrobienia! Istnieją dwa główne punkty, które należy rozważyć:

 • głośnik sufitowy przeznaczony do łazienki
 • odpowiedni wzmacniacz.

Głośnik

Ponieważ łazienka jest miejscem wilgotnym i mokrym, w którym unosi się para wodna z prysznica, ważne jest, aby wybrać głośnik sufitowy o odpowiedniej klasie. Absolutnym minimum powinien być głośnik sufitowy odporny na wilgoć, taki jak Q Acoustics QI65C. Są one odpowiednie do większych łazienek, w których głośnik sufitowy znajduje się z dala od prysznica.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zalecamy zastosowanie głośnika sufitowego o stopniu ochrony IP44. Te nadal powinny być cytowane w strefie 3, ale są one zaprojektowane i przetestowane pod kątem odporności na wnikanie wody zgodnie z normą IP44, co oznacza, że są zaprojektowane tak, aby dłużej wytrzymać w środowisku łazienkowym.

Wzmacniacz

Łazienka jest sklasyfikowana jako “strefa specjalna”, co oznacza, że nie można w niej po prostu umieścić urządzenia elektrycznego. Masz dwie opcje dla wzmacniacza głośników łazienkowych;

Wzmacniacz Bluetooth montowany zdalnie

Korzystając ze wzmacniacza Bluetooth zaprojektowanego do użytku w suficie, wzmacniacz jest bezpiecznie instalowany nad sufitem poza strefą łazienki. Głośnik jest następnie podłączony do wzmacniacza za pomocą kabla głośnikowego. Możesz przesyłać muzykę ze swojego smartfona przez Bluetooth. Polecamy KB Sound Select Star lub Systemline E50, który posiada panel naścienny o stopniu ochrony IP44 i może być zainstalowany w strefie 3 łazienki.

Aktywny głośnik sufitowy

Alternatywą jest rozwiązanie plug & play firmy Lithe Audio, które daje Ci głośnik typu “wszystko w jednym” z wbudowanym wzmacniaczem, o stopniu ochrony IP44. Wystarczy wyciąć otwór w suficie, zamontować głośnik i zasilić go z obwodu oświetleniowego. Następnie możesz przesyłać muzykę ze swojego smartfona lub tabletu.

Strefy w łazience

Ważne jest, aby zrozumieć, że łazienki mają wydzielone strefy dla urządzeń elektrycznych. Z definicji IP44 może być zainstalowany w strefie 2, jednak zalecamy, aby wszystko było w strefie 3, wtedy nie można się pomylić, ponieważ niektórzy producenci twierdzą, że ich zestaw powinien być zainstalowany w strefie 3, aby utrzymać gwarancję.

Jest to zarówno łatwe i bezpieczne, aby zainstalować głośnik sufitowy w łazience i biorąc pod uwagę wysokie koszty remontu łazienki, wydając kilkaset funtów na głośnik sufitowy będzie najlepszą inwestycją można zrobić.

Co jest lepsze, głośniki sufitowe WiFi czy Bluetooth?

Oba systemy mogą mieć podłączone dokładnie te same głośniki sufitowe i często mają podobną moc wyjściową, więc co je różni?

Głośniki sufitowe Bluetooth

Głośniki sufitowe Bluetooth to świetny sposób na słuchanie muzyki w domu. Są one stosunkowo niedrogie i oferują świetny stosunek jakości do ceny, ich zalety przeważają nad wadami, co czyni je najpopularniejszym typem systemu głośników sufitowych.

Plusy:

 • łatwe w użyciu
 • możliwość odtwarzania dowolnej muzyki z dowolnego urządzenia Bluetooth, w tym z YouTube
 • niższy koszt
 • łatwy do zainstalowania
 • nie wymaga połączenia sieciowego
 • łatwe podłączenie do Amazon Echo w celu sterowania głosem (wymagane oddzielne urządzenie Echo).

Minusy:

 • brak możliwości sterowania za pomocą aplikacji
 • brak możliwości zsynchronizowania wielu głośników
 • problem z zasięgiem 10M
 • muzyka zostanie chwilowo odcięta, gdy odebrane zostaną wiadomości e-mail/wiadomości/powiadomienia.

NAJLEPSZE DLA: Samodzielne strefy takie jak kuchnia, sypialnia czy łazienka, gdzie chcesz cieszyć się świetną jakością muzyki, ale nie chcesz grupować wielu pomieszczeń. Również najlepsze dla osób, które lubią słuchać filmów z YouTube jako głównego źródła rozrywki.

Głośniki sufitowe WiFi

Głośniki sufitowe WiFi są zazwyczaj o krok powyżej Bluetooth. Główną korzyścią, jaką przynoszą, jest możliwość grupowania wielu wzmacniaczy w celu stworzenia jednolitego doświadczenia muzycznego w wielu pomieszczeniach w domu, a wszystko to kontrolowane za pomocą smartfona.

Jest to świetne rozwiązanie dla większych otwartych przestrzeni, takich jak kuchnia / jadalnia / pomieszczenia mieszkalne, ponieważ można łatwo stworzyć strefę imprezową. Dodatkowe funkcje zwiększają jednak nieco koszty, więc zapłacisz więcej za ten typ systemu.

Plusy:

 • sterowanie za pomocą aplikacji na smartfona
 • grupuj pomieszczenia razem w idealnej synchronizacji
 • brak problemów z zasięgiem
 • alerty i powiadomienia z telefonu nie będą przerywać muzyki
 • większość wzmacniaczy WiFi posiada Airplay / Airplay 2 i/lub DLNA dla łatwego streamingu bezpośrednio z Twojego smartfona.
 • większość (ale nie wszystkie!) wzmacniaczy WiFi posiada sterowanie Alexa & Google Home do aktywacji głosowej.

Minusy:

 • droższe niż Bluetooth
 • zazwyczaj nie działają z YouTube.

NAJLEPSZE DLA: Większe i/lub otwarte domy z wieloma “przestrzeniami”, w których chcesz cieszyć się muzyką w idealnej harmonii. Tzn. kuchnia + patio, kuchnia + jadalnia + przestrzeń życiowa.

Również idealny dla ludzi, którzy chcą najlepsze z najlepszych, jak niektóre systemy, takie jak Denon HEOS i Hamilton Audio funkcji zarówno WiFi & Bluetooth więc każda opcja jest objęta.

Wniosek

Obie opcje zapewnią wspaniałe doznania muzyczne, najważniejszą rzeczą do rozważenia przy wyborze systemu głośników sufitowych jest uzyskanie odpowiedniego systemu do tego, co masz nadzieję z nim zrobić. Jeśli chcesz tylko muzyki w łazience to Bluetooth jest drogą naprzód.

Jeśli chcesz, aby muzyka w całym domu w doskonałej synchronizacji następnie trzeba będzie WiFi system głośników sufitowych. Oba są świetne, tylko dla różnych przypadków użycia. Więc zamiast pytać, który system jest lepszy, spójrz na to, co chcesz osiągnąć, a następnie wybierz odpowiedni system w oparciu o korzyści i funkcje.

Plug & Play

Aktywne głośniki sufitowe to najprostszy sposób na dodanie muzyki do Twojego pokoju. Na przykład głośnik sufitowy Lithe Audio Bluetooth posiada wbudowany wzmacniacz 50W i odbiornik Bluetooth z tyłu 6,5″ głośnika.

Wystarczy podłączyć go do sieci elektrycznej za pomocą 3-pinowej wtyczki brytyjskiej lub odciąć wtyczkę i podłączyć go bezpośrednio do obwodu oświetleniowego o natężeniu <6A. To nie może być dużo łatwiejsze niż to! Tylko dlatego, że jest łatwy w instalacji, nie oznacza, że nie brzmi świetnie.

Jak podłączyć projektor do systemu głośników sufitowych?

Jeśli budujesz lub planujesz pokój rozrywki, taki jak pokój gier, pokój ogrodowy lub bar, to może zastanawiasz się, jak podłączyć projektor do systemu głośników sufitowych? Jest to świetna opcja dla podstawowego kina domowego, rozrywki na świeżym powietrzu, a także bardzo powszechne w pokojach ogrodowych i salonach gier. Wyobraź sobie grę na PlayStation na dużym ekranie lub wieczory filmowe z przyjaciółmi w barze w ogrodzie oglądając Netflix.

Niezależnie od sposobu, w jaki zdecydujesz się to zrobić, dość łatwo jest wzmocnić swój pokój z podstawowym projektorem i zestawem głośników. Nie zamierzamy pokryć pełne na kino domowe w tym blogu, to te dla szybkiej łatwej konfiguracji systemu projektora i głośników.Istnieją dwa sposoby na podłączenie projektora do systemu głośników sufitowych.

 Odbiornik AV

Odbiornik AV to wzmacniacz i przełącznik wideo typu all-in-one, który pobiera sygnał ze źródeł wejściowych (Blu Ray, Apple TV itp.) i wysyła go do projektora i/lub telewizora wraz z podłączeniem do głośników. Główną zaletą odbiornika AV jest to, że może on dekodować dźwięk przestrzenny z kompatybilnych źródeł wideo i wysyłać go do wielu głośników i subwooferów, więc jeśli szukasz podstawowego dźwięku przestrzennego (co najmniej 5 głośników w suficie), to odbiornik AV jest właściwym rozwiązaniem.

Jest to również droga naprzód, jeśli chcesz wprowadzić wiele źródeł wideo, takich jak konsole do gier, streamery TV, Blu Ray itp., ponieważ będziesz potrzebował wielu wejść i możliwości łatwego przełączania między nimi. Możesz po prostu podłączyć parę głośników, aby uzyskać dźwięk stereo, możesz też kupić niskoprofilowe “kompaktowe” odbiorniki AV, które nie zajmują zbyt wiele miejsca!

W tym systemie potrzebne będą następujące połączenia:

 • 1 x 2-żyłowy kabel głośnikowy z odbiornika AV do każdego głośnika
  1 x kabel HDMI z odbiornika AV do projektora.

Gniazdo AUX

Inną popularną metodą jest po prostu podłączenie kompatybilnego projektora bezpośrednio do wzmacniacza stereo za pomocą kabla audio jack. Musisz upewnić się, że twój projektor ma zarówno wyjście liniowe, jak i wejście HDMI dla twojego kija strumieniowego (zwykle Amazon Fire stick!) Wystarczy poprowadzić kabel audio między projektorem a wzmacniaczem, przesyłać strumieniowo muzykę i cieszyć się dźwiękiem przez głośniki sufitowe! Ten system jest najlepszy dla tych, którzy chcą tylko jedno źródło wideo, takie jak laptop, konsola do gier lub Amazon Fire stick.

Jedną rzeczą, na którą należy uważać, jest upewnienie się, że projektor ma własną regulację głośności. Niektóre głośniki, takie jak popularne głośniki sufitowe Lithe Audio Bluetooth, nie mają własnej regulacji głośności, więc ryzykujesz, że projektor będzie grał z pełną głośnością, jeśli projektor nie może sam regulować głośności.

Chociaż jest to prosta konfiguracja, jest to powszechne i jest to świetny sposób, aby dodać rozrywkę do pokoju gier, pokoju ogrodowego itp. Można również użyć tej metody, aby podłączyć przenośny projektor do filmów w ogrodzie, może rozważyć sparowanie przenośnego projektora z jednym z naszych składanych ekranów projekcyjnych na zewnątrz. Jak widać, całkiem łatwo jest podłączyć projektor do systemu głośników dla domowej rozrywki!

Jeśli robisz pełnowymiarowe kino domowe, to zawsze będziesz używać amplitunera AV do podłączenia, ale pamiętaj, że dla podstawowej rozrywki jest to całkowicie dopuszczalne, aby podłączyć bezpośrednio do systemu głośników stereo i strumieniowo przesyłać treści z Fire Stick lub podobne.

Dodaj komentarz