Jak rozjaśnić lub przyciemnić ekran w laptopie?

Jak rozjaśnić lub przyciemnić ekran w laptopie?

Ciągle narażamy nasz wzrok na długotrwały wysiłek. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy spędzamy całą dniówkę w pracy przed monitorem komputera, dodając do tego czas przeglądania wiadomości, informacji i internetu na telefonie komórkowym i dodatkowe godziny relaksu, które równie często spędzamy przed ekranem. I nawet gdy nasza pracy nie opiera się w głównej mierze na wykonywaniu jej z wykorzystaniem PC-ta czy firmowego notebooka to i tak codziennie, patrząc w ekrany różnego typu, spędzamy przynajmniej kilka godzin. Aby zadbać o wzrok, możemy choć trochę mu ulżyć, przyciemniając ekran monitora, gdy nastaje odpowiednia pora dnia. Nowoczesne komputery oraz systemy operacyjne pomagają w dostosowaniu jego jasności do pory dnia i dają nam możliwość dokonania manualnej zmiany jego jasności, gdy mamy tylko taką potrzebę. Jak tego dokonać na laptopie dowolnej marki?

Jasność ekranu, emitowane światło i nasycenie barw mogą być powodem powstawania problemów z zasypianiem, w czasie, gdy pracujemy przy komputerze w porach wieczornych i nocnych. Aby temu zapobiec, dobrze jest ustawić odpowiedni tryb pracy ekranu w późnej porze dnia. Tych zmian można także dokonać samodzielnie, lecz może być to uciążliwe, gdy trzeba będzie to robić regularnie. W Windows 10, ale i innych systemach operacyjnych, przejście na tryb nocny może być automatyczne.

Rozjaśnienie i przyciemnienie ekranu na laptopie

Regulacji jasności ekranu na nowych laptopach można dokonać z wykorzystaniem klawiszy funkcyjnych (F1 – F12), strzałek lub przycisków Home i End. Zawsze wtedy, gdy znajdziemy na nich oznaczenia słońca ze znakiem + i -. Wykorzystanie ich wraz z klawiszem funkcyjnym (Fn) pozwala błyskawicznie zarządzać jasnością ekranu, przyciemniać go i rozjaśniać, gdy tylko znajdziemy taką potrzebę.

To, jakie klawisze są dodatkowo oznakowane wymienionymi symbolami, zależy od marki posiadanego sprzętu komputerowego. W zdecydowanej większości laptopów nie powinniśmy już mieć żadnych problemów z ich lokalizacją.

A co ze starszym sprzętem?

Monitory komputerowe podłączane do komputerów osobistych w przeszłości bywały wyposażone w dodatkowe przyciski regulacji jasności ekranu lub dało się dokonać takich zmian z poziomu funkcji monitora. Dziś opcje te przejęły systemy operacyjne, w których ustawieniach można dokonać zmian jasności, kontrastu i barwy, ale i wykorzystać kilka z nieco bardziej zaawansowanych opcji wyświetlania. W nowoczesnym systemie Windows 10 zmiany takiej dokonamy z poziomu ustawień systemowych, wchodząc w „Menu Start”, w „Ustawienia” → „System” → „Ekran” i przy pomocy funkcji „Zmień jasność” dostosujemy ją do naszych osobistych preferencji.

Nowoczesne systemy operacyjne są również wyposażone w inne udogodnienia. W Windows 10, ale i w niektórych innych systemach operacyjnych możemy, w zależności od pory dnia, ustawić tryb nocnego światła („Night Light”), który automatycznie zmniejsza jasność ekranu w wybranej porze dnia. Poza obniżeniem jasności, w tym trybie, dokonywane są także inne zmiany, takie jak zmniejszenie emisji światła niebieskiego czy zmiana kolorów na cieplejsze. Dzięki nim można również regulować manualnie jasność ekranu, barwy i emisji światła, przez co światło nie będzie już tak dla nas uciążliwe, gdy za oknem zapada zmierzch.

Podsumowanie

W trosce o prawidłowy sen, a zarazem zdrowie, dobrze jest zadbać o to, by w odpowiednich porach dnia zmienić jasność ekranu monitora. Dokonamy tego sami lub z wykorzystaniem wbudowanych w systemy operacyjne odpowiednich automatycznych trybów pracy ekranu. Dzięki skrótom klawiszowym błyskawicznie dokonamy też korekty jasności ekranu bez konieczności wchodzenia w ustawienia systemowe. Z dbałością o zdrowie oczu, dobrze jest pamiętać także o konieczności robienia przerw i oderwania wzroku od ekranu, choć na krótką chwilę, by dać im odpocząć, gdy spędzamy przed komputerem dużo czasu w ciągu każdej roboczej i wypoczynkowej doby.

Dodaj komentarz