Środowisko naturalne ulega degradacji w niepokojąco szybkim tempie. Konsekwencje jego ubożenia i zanieczyszczenia są boleśnie odczuwalne w każdym zakątku świata. Zanieczyszczenia sztuczne (pochodzenia antropogenicznego), czyli wywołane przez człowieka, prowadzą do zakłócenia biologicznej równowagi.
Ich następstwa to między innymi smog, dziura ozonowa oraz globalne ocieplenie. W zastraszającym tempie dochodzi również do spadku bioróżnorodności. Działalność człowieka w skrajnych przypadkach może doprowadzić do sytuacji krytycznej, gdy dane środowisko przekracza granice odnowy biologicznej.
Wówczas zamieszkujące je gatunki wymierają. Na szczęście wzrasta świadomość ekologiczna, a zespoły badaczy opracowują nowe technologie, których zadaniem jest skuteczna ochrona środowiska.
Bezzałogowe statki powietrzne
Bezzałogowe statki powietrzne, czyli drony, na dobre zagościły już w naszym życiu. Okazuje się, że mogą stanowić bardzo użyteczną technologię wspomagającą ochronę środowiska. Wyposażone w kamerę rejestrującą promieniowanie w paśmie podczerwieni służą do monitorowania zwierząt.
Dzięki ich działaniu możliwe jest określenie liczebności osobników danego gatunku na poddanym obserwacji terenie. Stosując zwykłą kamerę, można śledzić zmiany w danym ekosystemie, na przykład obserwować szkody w uprawach spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi lub szkodliwym działaniem dzikich zwierząt.
Co ciekawe, technologia bezzałogowych statków powietrznych wykorzystywana jest również do oceny jakości wody w naturalnych akwenach.
Technologie machine learning
Są to najnowocześniejsze technologie opracowane w oparciu o sztuczną inteligencję. Wykorzystuje się w nich algorytmy, które uczą się przez doświadczenie, tak zwane algorytmy uczenia maszynowego.
Uczenie maszynowe, choć jest nowym technologicznym rozwiązaniem, zostało już zaadaptowane do ochrony środowiska. Placówki naukowe wykorzystują tę technologię do śledzenia rozprzestrzenia się alg w oceanach. Algi produkują tlen, dlatego monitorowanie ich ilości stanowi tak istotną kwestię.
Sztuczna inteligencja jest też wykorzystywana w urządzeniach dokonujących za pomocą specjalnych sensorów pomiarów poziomu pH mórz i oceanu. Parametry otrzymywane za pomocą tej techniki są wprowadzane do baz danych i poddawane analizie. Zmiany pH dna mórz i oceanów doprowadzają do zakłócenia równowagi środowiska.
Roboty i maszyny-pojazdy wykorzystujące technologię uczenia maszynowego są używane do sprawdzania poziomu zanieczyszczeń oceanów, mórz, jezior oraz innych akwenów. Dzięki ich pracy możliwe jest wykrywanie szkodliwych substancji oraz złomu znajdującego się na dnie akwenu. Potrafią również namierzać sygnały różnego pochodzenia, na przykład sonarowe.
Panele fotowoltaiczne
Fotowoltaika rozwija się bardzo dynamicznie. Panele słoneczne coraz częściej pojawiają się na dachach. Dzięki ich stosowaniu można uzyskać samowystarczalność energetyczną, ponieważ produkują energię elektryczną z promieniowania słonecznego.
Efektem jest oczywiście spadek zużycia energii z innych źródeł, co redukuje emisję szkodliwych substancji uwalnianych w przypadku korzystania z tradycyjnych źródeł energii.
Stan środowiska jest ściśle związany ze zdrowiem oraz dobrobytem ludzi. Dlatego należy starać się zmieniać złe nawyki na rzecz tych ekologicznych.
Mogą to być drobne zmiany, takie jak ograniczenie konsumpcji mięsa, nieużywanie foliowych torebek czy segregowanie śmieci. Warto również pamiętać o oszczędzaniu wody i energii. Nawet takie drobne gesty mają korzystny wpływ na środowisko.