Budowa komputera nie należy do najłatwiejszych, bowiem urządzenie składa się z wielu elementów, które połączone w całość umożliwiają prawidłowy rozruch komputera. Wśród wielu komponentów z pewnością najważniejszą rolę odgrywa procesor, który nazywany jest przez wielu “mózgiem” bądź “sercem” komputera. Czym jest ów procesor i za co odpowiada? Jak go rozpoznać po zdjęciu obudowy? Na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru? Aby znaleźć odpowiedzi na postawione wcześniej pytania, warto przeczytać poniższy artykuł, który rozwieje wszelkie wątpliwości.
Czym jest procesor i za co odpowiada?
Jeśli spróbowalibyśmy zdefiniować procesor, doszlibyśmy do wniosku, że jest to pewne sekwencyjne urządzenie cyfrowe, którego zadaniem jest pobieranie danych z pamięci operacyjnej. Dodatkowo interpretuje je, a na koniec wykonuje jako rozkazy. Co ciekawe, CPU możemy także spotkać w wielu innych urządzeniach, jak chociażby tablety i smartphone’y. Procesor koordynuje pracą pozostałych podzespołów, zapewne dlatego nosi miano “mózg komputera”. Oprócz tego odpowiada za to, aby wszelkie procesy były przeprowadzone w odpowiedni sposób.
Warto także wspomnieć o tym, że procesor odpowiedzialny jest również za wykonywanie obliczeń, zarówno tych łatwych, jak i najbardziej skomplikowanych. Komponent ten ma bardzo charakterystyczny wygląd, dlatego bez większych problemów można go rozpoznać po otworzeniu obudowy komputera. Jest to niewielkich rozmiarów kwadrat. Z jednej strony widoczna jest cienka blaszka, na której widnieje logo producenta, czasem również dokładna nazwa modelu. Z drugiej natomiast mamy do czynienia z gęsto ułożonymi, sterczącymi nóżkami, które to pełnią funkcję wyprowadzeń.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru procesora?
Wybierając procesor powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, dzięki czemu możemy stwierdzić czy procesor jest wydajny, czy lepszym rozwiązaniem będzie inny egzemplarz. Istotna jest ilość rdzeni. W dzisiejszych czasach standardem są procesory, które posiadają cztery rdzenie. Nie obędzie się także bez wysokiej częstotliwości taktowania. To właśnie ona określa szybkość procesora, dlatego też z im większą liczbą mamy do czynienia w tym przypadku, tym lepiej.
Przykładowo, jeśli procesor posiada taktowanie wynoszące 3 GHz, oznacza to, że jest w stanie w ciągu sekundy wykonać trzy miliardy różnych poleceń, co wydaje się być nieprawdopodobnym wynikiem. Ostatnim istotnym aspektem jest architektura procesora. Ilość bitów określa, z jakich zasobów pamięci może korzystać procesor.