Światłowody i systemy światłowodowe

Światłowody i systemy światłowodowe

Niewątpliwie światłowody wiążą się rewolucją w technologii, która codziennie wpływa na nasze życie, systemy informatyczne i komunikacyjne, możliwości urządzeń. To rozwiązania, które znacząco poprawiły szybkość przesyłu danych, więc nic dziwnego, że światłowody są coraz powszechniej stosowane w wielu różnych dziedzinach. Produkowane są z najwyższej jakości materiałów i spełniają najsurowsze normy, by przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym zapewniać niezawodne działanie urządzeń i systemów komunikacyjnych.

Nowoczesne światłowody w domach i w przemyśle

Z technicznego punktu widzenia światłowody to specjalny rodzaj kabla. W odróżnieniu od tradycyjnych rozwiązań przewodzą wiązkę światła. Światłowody zbudowane są z włókna szklanego lub specjalnego tworzywa sztucznego i wyróżnia się dwa rodzaje – jednomodowe i wielomodowe. W tym pierwszym wypadku wiązka światła przemieszcza się bez odbijania. Niezmiennie jednak wyróżnikiem jest doskonała prędkość przesyłu sygnału oraz to, że może być on transportowany nawet na bardzo duże odległości. Z tego właśnie względów światłowody mają bardzo szerokie zastosowanie w gospodarstwach domowych i przemyśle. Przede wszystkim wykorzystuje się je przy budowaniu i zarządzaniu siecią internetową. Dzięki temu można mieć zdecydowanie szybsze i mniej awaryjne łącze. Instalacja światłowodów odbywa się w specjalnych osłonach pod ziemią. To sprawia, że są one odporne na działanie czynników atmosferycznych. Światłowody są wykorzystywane także przy budowaniu innych sieci telekomunikacyjnych – telewizyjnych czy telefonicznych, ponieważ gwarantują przesył danych bez zakłóceń.

Zastosowanie przemysłowe światłowodów

Światłowody cieszą się tak dużym zaufaniem, że nic dziwnego, że są również wykorzystywane w przemyśle. Tu szczególnie ceni się to, że nie generują impulsu elektrycznego. Tym samym nie spowodują zapłonu, minimalizują ryzyko przepięć między liniami, a tym samym można zagwarantować instalacji bezpieczeństwo. Najczęściej na światłowodach bazują systemy sterowania. Szczególnie chętnie sięga po nie sektor medyczny. Bez tej technologii nie działałby endoskopy, laparoskopy i inne urządzenia służące do diagnostyki obrazowej. W ten sposób można uniknąć na przykład konieczności wykonywania zdjęć rentgenowskich. Oczywiście światłowody są wstępem do rozwoju nowych technologii, które mają zastosowanie na przykład w lotnictwie i kosmonautyce. Poza tym cały czas odkrywa się te branże, instalacje urządzenia, które będą działać skuteczniej. W oparciu o złącza LEMO powstają kable kamerowe służące przekazu sygnału wysokiej rozdzielczości czy też do cyfrowej transmisji danych. A to dopiero początek tej technologii, która już teraz zmienia nasze rozumienie systemów optycznych. Producent światłowodów i systemów światłowodowych Teknosystem gwarantuje najwyższą jakość wykonania oraz stały serwis tych systemów optycznych.

Dodaj komentarz