Czy tanie produkty są drogie? Czy jakość jest taka sama?

Czy tanie produkty są drogie? Czy jakość jest taka sama?

Tak naprawdę przed dokonaniem każdego zakupu, każdy z nas bardziej lub mniej świadomie, musi podjąć decyzję: jakość czy cena? Licząc na szybko, większej części społeczeństwa odpowiedź wydawać by się mogła jasna: cena. Jednak pytanie to nigdy nie powinno być rozważane w oderwaniu od kontekstu czasu. Dlatego, że to właśnie czas pozwala na właściwą ocenę rzeczywistej wartości zakupu.

W jaki sposób można zatem kalkulować prawdziwy koszt zakupu?

Do jego wysokości powinien zostać wkalkulowany zarówno czas użytkowania, jak i dodatkowe wydatki, które poniesiemy w związku z utrzymaniem danej rzeczy w stanie umożliwiającym dalsze bezproblemowe korzystanie.

Przykładowo, jeśli chcemy kupić samochód, nie będziemy kierować się jedynie jego aktualną ceną. Chcąc mieć pełny obraz wartości tego auta, uwzględnimy również jego koszty utrzymania, takie jak: cena odpowiedniego paliwa, ceny opon i części wymiennych, serwis, czy nawet opinię o marce samochodu w kontekście wydolności.

Podobnie rzecz się ma w kwestii zakupu obuwia. To prawda, że wydanie mniejszej kwoty, wydaje się przekładać na możliwość zakupu większej ilości par butów. Z drugiej strony, zwykle (choć z wyjątkami) do stworzenia tańszego obuwia wykorzystywane są materiały gorszej jakości, co jednoznacznie skraca czas ich użytkowania i jednocześnie zmusza ich właściciela do ponownego zakupu. W efekcie, zamiast dokonać jednego zakupu na lata, kupujemy wiele tak zwanych jednorazowych par butów. Niejednokrotnie koszt całkowity tanich produktów znacznie przewyższa koszt produktu drogiego.

W praktyce czasem może to oznaczać, iż będziemy potrzebowali więcej czasu na uzbieranie niezbędnej kwoty do zakupu rzeczy, która z drugiej strony będzie użytkowana przez dłuższy czas. Wydając wyższą kwotę, w efekcie podświadomie bardziej dbamy o utrzymanie, co dodatkowo wydłuża czas użytkowania i jednocześnie obniża rzeczywisty koszt zakupu.

Na co warto wydać więcej?

Na pewno na rzeczy, których używamy na co dzień. Poszukując takich produktów w Internecie warto odwiedzić Gearbest – wpisując cebula online, znajdziemy np. bardzo pomocne narzędzie do cięcia cebuli, które przyda się nam praktycznie każdego dnia.

Kierując się zasadą jakość ponad cenę, na dłuższą metę oszczędzamy na wymianach awaryjnych sprzętów, i urządzeń, i podnosimy wygodę codziennego użytkowania. Pozytywnym efektem ubocznym takich zakupów jest nauka oszczędności, jako że siłą rzeczy kupimy mniej i rzadziej.

Podsumowując, w praktyce kupowanie rzeczy tańszych kończy się niezamierzoną rozrzutnością. Warto inwestować w jakość, nawet jeśli wiąże się ona z wyższym wydatkiem, bo jakość nie traci na czasie.

Dodaj komentarz