Na czym polega efilowanie włosów?

Na czym polega efilowanie włosów?

Fryzjerzy muszą borykać się z wieloma problemami i wymaganiami swoich klientów. Do najczęstszych problemów kobiet należą rozdwojone końcówki, puszenie się włosów czy zbyt mała objętość. Każdy ma inne gusta i chciałby zmienić coś w swoim wyglądzie. W niniejszym artykule opisujemy, na czym polega zabieg fryzjerski o nazwie efilowanie.

Efilowanie, czyli degażowanie włosów

Efilowanie włosów wykonuje się za pomocą specjalnie dedykowanych do tego nożyczek fryzjerskich – tak zwanych degażówek. Posiadają one ząbki, tzw. grzebyczki z jednej strony oraz proste ostrze z drugiej – dzięki temu bardzo dobrze radzą sobie z przerzedzaniem włosów – nie tną ich w prostej linii. Grzebyczki działają tak, że włos ulega załamaniu, a potem łamaniu. Degażówki więc przełamują, a nie tną włosy – fakt ten wywołuje sporo kontrowersji wśród wielu osób.

Czy efilowanie włosów jest tym samym, co cieniowanie?

Przerzedzanie włosów, czyli efilowanie jest często mylone z cieniowaniem. Różnicą między tymi dwoma zabiegami fryzjerskimi jest przede wszystkim taka, że degażowanie przebiega na całej długości włosów, natomiast cieniowanie tylko w pewnym obszarze. Nożyczki, którymi wykonywany jest zabieg, łamią włosy w celu ich przerzedzenia, natomiast zwykłe nożyczki je przecinają. Warto zastanowić się, którą techniką chcemy mieć potraktowane swoje włosy w salonie fryzjerskim.

Efilowanie – czy warto?

Osoby z grubymi i gęstymi włosami chwalą sobie przerzedzanie włosów. Włosy, które były wcześniej poddane efilowaniu znacznie lepiej się układają i szybciej schną po myciu. Ponadto, łatwiej je pielęgnować i stylizować.

Warto jednak wiedzieć, że efilowanie, czyli degażowanie włosów, nie jest zalecane dla osób posiadających wysokoporowate włosy, czyli z tendencją do puszenia się pod wpływem wilgotności. W przypadku takich osób degażowanie sprawiłoby, że stałyby one się znacznie bardziej podatne na puszenie się, a wystylizowanie odpowiedniej fryzury byłoby o wiele trudniejsze. Ponadto zabieg efilowania zwiększa tendencję do niszczenia się włosów – złamany włos radzi sobie trudniej z czynnikami, która zanieczyszczają bądź uszkadzają strukturę. Dlatego też zabieg ten nie jest zalecany również osobom posiadającym zniszczone włosy. Na efilowanie nie powinny się również decydować osoby z kręconymi włosami.

Profesjonalny salon, dobrze wykonana usługa

Na zabieg efilowania warto wybrać się do profesjonalnego salonu fryzjerskiego, tak aby uzyskać idealny efekt końcowy dzięki należytej uwadze fryzjera oraz odpowiednich umiejętnościach.

Dodaj komentarz