Co to są i do czego służą agregaty prądotwórcze?

Co to są i do czego służą agregaty prądotwórcze?

Definicja agregatu prądotwórczego

Zacznijmy od tego,że na wielu forach internetowych padają pytania, czym się różni agregat od generatora i ich funkcje?Otóż niczym. Agregat to dokładnie to samo,co generator.Obie nazwy określają to samo urządzenie,a ich funkcje wcale niczym się nie różnią.Obydwa określenia stosowane są po prostu wymiennie.

Agregaty prądotwórcze, czyli inaczej generatory prądotwórcze to urządzenia elektroenergetyczne będące samodzielnym źródłem prądu. Stanowią dla nas nieodzowną pomoc, gdy tracimy prąd z innego źródła. W skład jednostki generatora  wchodzi prądnica synchroniczna, silnik spalinowy, rozdzielnica elektryczna oraz urządzenia kontrolno-pomiarowe.Całość umieszczana jest w specjalnej konstrukcji metalowej, a w przypadku większych agregatów w prostokątnej obudowie przypominającej nieco kontener. Agregat prądotwórczy  to autonomiczny zespół do wytwarzania energii elektrycznej. Możemy nazwać je małymi elektrowniami, które są bardzo wydajne i łatwe w obsłudze,ale także bezpieczne.

Do czego możemy wykorzystać agregat prądotwórczy?

Agregaty prądotwórcze, inaczej nazywając generatory prądotwórcze to urządzenia służące do wytwarzania energii elektrycznej w miejscach, które są całkiem pozbawione dostępu do źródła prądu albo tam, gdzie następuje tzw.blackout ,czyli z różnych powodów mamy przerwę w dostawie prądu.Są to przede wszystkim szpitale, gdzie do całej  aparatury podtrzymującej życie podłączeni są pacjenci.

Agregaty prądotwórcze mają również szerokie zastosowanie np.w straży pożarnej czy też sklepach z żywnością. Dzięki tym urządzeniom jesteśmy również w stanie zapewnić źródło energii dużym sprzętom i maszynom takim jak np. piły, wiertarki, szlifierki etc.a także oświetlać miejsce pracy,gdy zdarza nam się majsterkować wieczorową porą.Są przenośne, poręczne a co za tym idzie możemy je z łatwością przenieść z miejsca na miejsce.

Wybierając generator prądotwórczy, należy skupić się na jego parametrach i do czego będzie nam służył- czy będzie przeznaczony dla majsterkowiczów do domowych zastosowań,czy też będzie miał na celu dostarczenie energii urządzeniom o większych wymaganiach,np.w przypadku awaryjnego zasilania budynków mieszkalnych.Tutaj skupiamy się przede wszystkim na mocy elektrycznej agregatu prądotwórczego.

Drugą bardzo ważną właściwością , na którą trzeba zwrócić uwagę dokonując wyboru generatora prądotwórczego jest poziom hałasu, jaki wytwarza.Na każdym modelu znajdziemy informacje na temat ilości decybeli, jakie wytwarza urządzenie.Jest to czynnik, który niejednokrotnie jest istotniejszy  przy wyborze agregatu niż np.jego marka. Jeżeli chodzi o ilość produkowanych decybeli,to o każde 10 jednostek hałas wzrasta dziesięciokrotnie.Dla przykładu-urządzenie, które wytwarza 70 dB, działa dziesięć razy głośniej niż to wytwarzające 60 dB.

Wypożyczanie agregatów prądotwórczych

Jeśli potrzebujemy  innowacyjnego i niezawodnego urządzenia do zasilania , w sieci znajdziemy wiele ofert firm,które właśnie umożliwiają nam wypożyczanie agregatów prądotwórczych.Posiadają w swoim asortymencie różnego rodzaju modele, dlatego też łatwo znaleźć odpowiedni sprzęt dla siebie przeznaczony do konkretnych zadań.Zazwyczaj klientami takich firm są organizatorzy eventów, planów filmowych, reklam, imprez okolicznościowych.

Drugą grupą klientów są właściciele sieci sklepów, firm, fabryk czy też placów budowy. To właśnie na placach budowy agregaty prądotwórcze znajdują wiele możliwości zastosowania-od zasilania komputerów i urządzeń elektrycznych oraz biurowych, a także drobnych i średnich narzędzi takich jak chociażby spawarki do zasilania elektronarzędzi, maszyn budowlanych, a także oświetlenia.

Znajdziemy również generatory prądotwórcze przeznaczone do bardzo wymagających i trudnych warunków pracy. Korzystają z nich zatem wielkie place budowy lub takie, gdzie panują naprawdę ciężkie warunki,urządzenia zapewniają im stały dostęp do prądu nawet w nietypowych sytuacjach.

Jeżeli chodzi o same warunki wynajmu sprzętu,jest to kwestia indywidualna firmy mającej w ofercie wypożyczanie agregatów prądotwórczych.Możemy wynająć generatory zarówno na krótszy jak i dłuższy czas.Wystarczy w wyszukiwarce znaleźć wypożyczalnię agregatów prądotwórczych w interesującym nas regionie,wybrać sprzęt i gotowe!

Dodaj komentarz