Stale rosnące ceny prądu, w połączeniu z rosnącą świadomością ekologiczną Polaków, skłaniają do zastanowienia się nad innymi rozwiązaniami. Odnawialnych źródeł energii jest kilka, ale tym, z którego może bez problemu skorzystać największa liczba osób prywatnych jest bez wątpienia słońce. Jeszcze kilka lat temu na ogół mówiło się o panelach słonecznych, obecnie jednak prym wiedzie fotowoltaika. Czy jednak jest ona w ogóle opłacalna i da się za jej pomocą pokryć całe zapotrzebowanie na prąd przeciętnej rodziny?
Czym jest fotowoltaika
Fotowoltaiką https://suncrew.pl/ potocznie nazywa się system pozwalający na przemianę energii słonecznej w energię elektryczną za pomocą zamontowanych na dachach (lub w innych wysokich, wystawionych na promienie słoneczne miejscach) ogniw fotowoltaicznych. Dzięki temu podczas miesięcy słonecznych bez problemu będziemy w stanie zgromadzić nie dość, że wystarczającą ilość prądu na potrzeby przeciętnej rodziny, ale także jego nadwyżkę. Polska nie jest krajem, w którym Słońce świeci mocno cały rok – w zimę możemy spodziewać się egipskich ciemności już o godzinie 16. Nie jest to jednak wbrew pozorom takim ogromnym problemem. Naszą wyprodukowaną w lato nadwyżkę możemy bowiem sprzedać firmom energetycznym, które z kolei dzięki temu udzielą nam znacznego rabatu na prąd w okresach, kiedy sami nie będziemy w stanie pokryć naszego zapotrzebowania.
Ile kosztuje założenie instalacji fotowoltaicznej
Nie da się ukryć, że nie jest to inwestycja tania. W zależności od jej rozmiaru, koszty mogą wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na szczęście obecnie często skorzystać można z programów zarówno państwowych, jak i unijnych, które umożliwią refundację części kosztów. Może to być od 40% do nawet 80%, co znacznie skróci czas, w którym zwróci się inwestycja. Może on wynieść od 6 do 10 lat w zależności od wysokości wkładu własnego. Po tym czasie możemy cieszyć się całkowicie lub niemal całkowicie darmowym prądem.
Na jak długo wystarczy instalacja fotowoltaiczna
Zależnie od modelu i firmy możemy spotkać się z zapewnieniami, że instalacja fotowoltaiczna posłuży nam 25 do 35 lat. Obecnie ciężko oszacować, ile w tym prawdy. Można podchodzić do tych deklaracji z ostrożnością, zwłaszcza, że zazwyczaj gwarancja na instalację udzielana jest na okres 15-20 lat. Natomiast jeśli już po 6 latach wyjdziemy „na zero”, a potem będziemy oszczędzać na rachunkach za prąd setki lub nawet tysiące złotych rocznie, to nawet instalacja o 15-letniej żywotności okaże się opłacalna.
Fotowoltaika z pewnością wydaje się ciekawą i potencjalnie dochodową inwestycją, zwłaszcza jeśli jesteśmy w stanie otrzymać na nią dofinansowanie. Warto zainteresować się tym tematem, zwłaszcza że ceny prądu kupowanego u firm energetycznych będą tylko rosły.