Czy cukrzyk może jeść słodycze?

Czy cukrzyk może jeść słodycze?

,,Cukrzyk nie może jeść słodyczy” – do niedawna mit ten był jednym z najczęściej powtarzanych w środowisku diabetyków. Na szczęście dla słodkich łasuchów – został on obalony. W końcu każdy z nas ma czasami ochotę na słodkie, małe co nieco. Nie oznacza to jednak, że obecność słodyczy w codziennej diecie cukrzyka stanowi słuszny nawyk żywieniowy. I nie tylko w diecie cukrzyka, bowiem w jadłospisie zdrowych osób również nie powinno znajdować się zbyt wiele tego typu produktów. Jak zatem wygląda kwestia spożywania słodkich przekąsek u osób chorych na cukrzycę? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Węglowodany proste

Dieta diabetyka opiera się m in. na węglowodanach, które dzielą się na proste oraz złożone. Węglowodany złożone to takie, które wolniej rozkładają się w organizmie, stopniowo uwalniają energię i podnoszą poziom cukru w wolniejszym tempie. Słodycze oraz desery w większości zawierają cukier prosty (najczęściej jest nim sacharoza, czyli biały cukier kuchenny), który bardzo szybko wchłania się w układzie pokarmowym, a co za tym idzie – znacznie szybciej podnosi poziom glikemii. Jest to powód, dla którego częste spożywanie słodyczy w dużych ilościach w szybkim tempie doprowadza do rozregulowania choroby, a w konsekwencji do rozwoju groźnych, nieodwracalnych powikłań cukrzycowych. Odpowiadając na potrzeby coraz szybciej rosnącej populacji diabetyków, producenci żywności wprowadzili substancje słodzące, alternatywne dla cukru.

Naturalne słodziki

Produkty typu ,,light” znane są od lat, jednak ich wpływ na organizm nie jest korzystny i może mieć wiele skutków ubocznych. Zawierają one sztuczne substancje słodzące, takie jak aspartam, sacharyna czy cyklaminian. W większych ilościach mogą powodować one wystąpienie kłopotów trawiennych, a nawet przyczyniać się do rozwoju komórek nowotworowych. Z tych właśnie względów na popularności zyskały tzw. naturalne słodziki, takie jak stewia czy ksylitol, a także wytwarzane naturalnie bądź syntetycznie alkohole cukrowe, np. maltitol. Słodziki te wykorzystywane są do produkcji słodyczy dla diabetyków. Ich główną zaletą jest znacznie niższy niż w przypadku cukru Indeks Glikemiczny (IG). Oznacza to, że mimo pozyskanej słodkości, ich wpływ na wzrost poziomu cukru jest minimalny.

 

Słodycze – jeść czy nie jeść?

Pozostaje zatem odpowiedzieć na postawione wcześniej pytanie: co z tymi słodyczami, jeść czy nie jeść? Odpowiedź brzmi: można, jednak należy pamiętać o umiarze i rozsądnym wybieraniu łakoci. Cukierki, czekolady, dżemy czy ciastka dla diabetyków mają obniżony Indeks Glikemiczny, jednak w dalszym ciągu zawierają węglowodany w postaci mąki czy owoców, a także sporą ilość tłuszczu, w tym nasycone kwasy tłuszczowe, wpływające na wzrost poziomu cholesterolu. Zanim zdecydujemy się na zakup słodyczy dla cukrzyków, należy dokładnie zapoznać się z tabelą wartości odżywczych, umieszczoną na opakowaniu artykułu lub w opisie produktu (jeżeli dokonujemy zakupu za pośrednictwem stron internetowych dla cukrzyków).

Dodaj komentarz