Kable typu „skrętka” – charakterystyka i zastosowanie

Kable typu „skrętka” – charakterystyka i zastosowanie

Kabel typu skrętka to jeden z najpowszechniejszych typów okablowania. Pomimo tego, że po raz pierwszy został on stworzony przez Aleksandra Grahama Bella to wciąż, nawet współczesna technologia, nie mogłaby działać bez tego rodzaju kabla.

Czym w zasadzie jest skrętka?

Tak, jak nazwa wskazuje skrętka to kabel sygnałowy składający się z 4 par przewodów, które są ze sobą skręcone. Ze względu na swoją konstrukcję tego rodzaju kabel posiada podwójną izolację. Wyjątkowa budowa opierająca się o skręcone pary sprawia, że tego typu przewód jest bardziej odporny na zakłócenia elektromagnetyczne.

Co istotne, zarówno na zakłócenia zewnętrzne, generowane przez urządzenia oraz sieci elektryczne, jak i na zakłócenia wzajemne tj. na przesłuchy. Inną ważną cechą skrętek jest to, że są one w stanie przesyłać sygnał zarówno analogowy, jak i cyfrowy. Takie właściwości sprawiają, że kable skrętka mogą być użyte w sieciach telefonicznych oraz w sieciach Ethernet.

Warto mieć na uwadze, że skrętki mogą się wyraźnie różnić pomiędzy sobą. Współczesne poszczególne kable tego rodzaju charakteryzują się odmienną budową, czy też różnymi prędkościami przesyłania sygnału oraz odległościami, na które mogą transferować dane. Tym samym przewody typu skrętka często przynależą do innych kategorii i mają różne zastosowanie. Co jeszcze warto wiedzieć na ich temat?

Różne rodzaje skrętek

Obecnie wyróżnić można aż 7 rodzajów skrętek. Ich dokładne nazewnictwo oraz parametry, którymi muszą się charakteryzować określa norma ISO/IEC 11801:2002.

Zgodnie z tą normą wyróżnić można skrętkę:

– U/UTP kiedyś znaną jako UTP,

– F/UTP kiedyś znaną jako FTP,

– SF/UTP,

– U/FTP,

– F/FTP,

– S/FTP,

– SF/FTP.

Skrętki ekranowane i nieekranowane

Wszystkie spośród wyżej wymienionych kabli można podzielić na nieekranowane i ekranowane. Do pierwszych z nich zaliczyć można kabel U/UTP. Brak ekranowanie oznacza, że przewód jest słabiej zabezpieczony przed potencjalnymi zakłóceniami elektromagnetycznymi. Może też nie sprawdzić się do przesyłania sygnału na duże odległości.

Pomimo tego jest to najpopularniejszy typ kabla wśród skrętek.  Znajduje szerokie zastosowanie w domowych sieciach komputerowych. Ważnym atutem tego rodzaju skrętki jest bardzo niska cena, co ma istotny wpływ na całkowity koszt budowy sieci. Jak to wygląda w przypadku skrętki ekranowej?

W tym wypadku koszt okablowania jest znacznie większy, a tworzenie za jego pomocą sieci komputerowej wymaga więcej przygotowań oraz wiedzy ze strony instalatora. W przypadku nieprawidłowego uziemienia ekranowania na obydwu końcach skrętki dobre funkcjonowanie sieci jest niemożliwe. Jeżeli jednak uziemienie zostanie wykonane prawidłowo zyskuje się sieć odporną na zakłócenia elektromagnetyczne. Dzięki temu przewody ekranowane są szczególnie popularne w sieciach firmowych np. na obszarze zakładów produkcyjnych.

Dodaj komentarz