Nowe technologie wykorzystywane w produkcji suplementów

Nowe technologie wykorzystywane w produkcji suplementów

Według ostatnich prognoz PMR, które zawarte zostały w raporcie “Rynek suplementów diety w Polsce 2020. Prognozy rozwoju na lata 2020-2025” sprzedaż suplementów w aptekach, drogeriach i internecie osiągnie wartość 6 mld zł. Ciągły wzrost sprzedaży w ujęciu rok do roku o blisko 5% sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad opłacalnością produkcji suplementów. Dlaczego suplementy są tak popularne? Jakie nowe technologie wykorzystuje się przy ich produkcji, by poprawić przyswajalność składników aktywnych?

DrCaps – sekret tkwi w kapsułce

Jeszcze kilka lat temu problemem wielu suplementów takich jak np. preparaty probiotyczne było kwaśne środowisko, które panuje w żołądku każdego człowieka. Bakterie probiotyczne, które z zasady powinny działać w jelicie były w dużej mierze niszczone w kwaśnym środowisku żołądka. Przez wiele lat producenci nie potrafili rozwiązać tego problemu ale w końcu się udało.

Dzięki kapsułkom DrCaps jesteśmy w stanie uchronić składniki suplementów przed kwasem żołądkowym. To prawdziwa rewolucja, która otwiera wiele ciekawych możliwości dla producentów suplementów diety.

Kapsułki DrCaps to:

  • odporność kapsułki na soki żołądkowe,
  • uwalnianie składników aktywnych dopiero w jelicie cienkim,
  • kapsułka produkowana jest z produktów roślinnych,
  • ogranicza nieprzyjemny smak w ustach, który pojawiał się po zażyciu niektórych suplementów.

Ta nowoczesna technologia, którą coraz częściej spotykamy w probiotykach ale także tabletkach na odchudzanie sprawia, że działanie suplementów jest jeszcze mocniejsze. Bardzo często dzięki suplementom jesteśmy w stanie poprawić swoją kondycję i wyleczyć niektóre dolegliwości bez wizyty u specjalisty.

Wydaje się, że największy sens stosowania takich kapsułek ma miejsce w przypadku probiotyków i prebiotyków, które muszą omijać kwaśne środowisko żołądka, które zdecydowanie ogranicza możliwość kolonizowania jelit przez dobroczynne bakterie kwasu mlekowego.

Suplementy diety a produkty lecznicze – różnice technologiczne

Wiele osób stosuje te pojęcia zamiennie a z punktu widzenia technologicznego są to całkiem różne produkty, które w inny sposób rejestrowane są na rynku, mają inne właściwości i zalecenia do stosowania. Suplement to preparat, który wspomaga nas w dostarczeniu właściwych witamin i minerałów do codziennej diety. Te preparaty możemy kupować bez recepty i stosować bez konsultacji z lekarzem. Oczywiście nie można ich nadużywać! Jak pokazuje jednak praktyka dla wielu osób suplement diety jest sposobem na zdrowe odżywianie, co wcale nie jest prawdą.

Jak przeczytamy na dopilar.pl podstawową różnicą, która pojawia się pomiędzy produktami leczniczymi a suplementem jest brak numeru pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, którego nie znajdziemy na suplementach diety. Pojawia się on jednak na lekach i produktach leczniczych. Oznacza to, że do ich produkcji potrzebne są specjalne pozwolenie. Rejestracja leków odbywa się na całkiem innych zasadach, jest obarczona wieloma restrykcjami. Wprowadzenie na rynek suplementu diety jest sprawą o wiele prostszą.

Pamiętajmy, że pomimo tego, iż wiele produktów leczniczych podobnie jak suplementów sprzedawanych jest bez recepty nie warto ich nadużywać. Należy bezwzględnie zapoznać się z ulotką dołączoną do każdego zakupionego preparaty i poznać zasady dawkowania oraz możliwe skutki uboczne.

Nawet w przypadku suplementów mogą pojawić się pewne działania niepożądane, które każdy z nas powinien znać. Coraz częściej nadużywamy suplementów a w ten sposób możemy doprowadzić do efektu zwanego hiperwitaminozą – powstaje on w skutek nadmiaru spożywania witaminy z danej grupy. To właśnie nieodpowiednie stosowanie suplementów, łącznie ze sobą produktów o podobnym składzie przyczynia się do takiego stanu rzeczy.

Czy warto stosować suplementy diety?

Suplementy stają się coraz popularniejsze nie tylko w naszym kraju ale także na całym świecie. Trudno jednoznacznie określić co kieruje ludźmi, którzy wydają gigantyczne pieniądze na suplementy, które bardzo często nie są im do niczego potrzebne.

Tak jak zostało to wcześniej napisane suplement jest uzupełnieniem naszej diety. Powinien dostarczać nam składników, których nie jesteśmy w stanie przyjąć stosując zróżnicowaną dietę. Do takich przykładów zaliczamy np. probiotyki, które należy stosować w trakcie antybiotykoterapii czy witaminę D, której nasz organizm nie jest w stanie produkować z pożądaną intensywnością przez cały rok.

Pamiętajmy jednak, że suplementy nie mogą być stosowane jako substytut diety – one nie mają zastępować posiłków a jedynie je uzupełniać. Stosowanie suplementów nie patrząc na potrzeby organizmu wydaje się nie być najlepszym rozwiązaniem.

Dbając o swoje zdrowie nie przesadzajmy z suplementami, ich nadmiar może być dla nas bardzo niebezpieczny i prowadzić do rozwoju wielu groźnych chorób. W tej całej gonitwie za zdrowiem nie dajmy się zwariować i zachowajmy umiar!

Dodaj komentarz