Drewniane szalunki do wykopów – zalety i wady rozwiązania

Drewniane szalunki do wykopów – zalety i wady rozwiązania

W nowoczesnym budownictwie można – o ile to możliwe – stosować bardziej tradycyjne rozwiązania. Mowa tu przede wszystkim o drewnie, które może być wykorzystane do budowy min. szalunków do wykopów. O tym, jak funkcjonalny jest to materiał, będzie można przeczytać w poniższym artykule. Co zatem warto wiedzieć na jego temat?

Niski koszt, duża dostępność

Drewniane szalunki do wykopów mają dwie podstawowe zalety. Pierwszą z nich jest… dostępność, która wynika z niskiej ceny elementów drewnianych. Poza tym warto mieć na względzie, że wykorzystane do produkcji szalunku elementy drewniane, można też zastosować do budowy dachu i wielu innych struktur. Drugą, bardzo ważną zaletą drewna, jest jego niska cena. Co prawda drewniane zabezpieczanie wykopów nie jest tak trwałe jak jego stalowy odpowiednik, ale mimo to zapewnia doskonały stosunek między kosztem a efektem.

Cechy charakterystyczne szalunku

Jeśli zabezpieczone drewnem wykopy mają spełniać swoją rolę, to drewno wykorzystane do ich budowy musi spełniać określone założenia techniczne. Najczęściej mowa tu o deskach, których grubość waha się w okolicy 2.5 do 3.2 centymetra. Najpopularniejszym budulcem jest tu oczywiście drewno sosnowe, gdyż jest ono zarówno łatwe w obróbce, jak i stosunkowo tanie. Istotna jest również relatywnie niska masa poszczególnych, drewnianych struktur, a także… duża popularność wśród inwestorów, chcących odsprzedać ów budulec.

Szalunki drewniane a beton

Nowoczesne wymaga zastosowania nie tylko najnowszych, ale też sprawdzonych rozwiązań. I właśnie dlatego drewno wręcz idealnie nadaje się do takich zadań. Po pierwsze, nie wchłania ono wilgoci, dzięki czemu jego forma i kształt pozostają niewzruszone i to niezależnie od aktualnie panujących warunków meteorologicznych. Po drugie – drewno nie wiąże się na trwałe z betonem. Oznacza to, że po jego zastygnięciu, można łatwo usunąć poszczególne deski a nawet stemple.

Alternatywa dla drewna, czyli jak przyspieszyć produkcję szalunku?

Chcąc wykonać naprawdę zabezpieczenie wykopów, nie trzeba korzystać wyłącznie z drewnianych desek. Choć są one dość łatwo dostępne, to budowa szalunków z drewna jest niestety dość czasochłonna. Aby przyspieszyć proces budowy tychże zabezpieczeń, można skorzystać z płyt OSB-3 (o grubości co najmniej 18 mm) lub też płyt MFP, których grubość – w zależności od wariantu – waha się w okolicach 18 – 21 mm. Należy przy tym podkreślić, że tego typu szalunki wykorzystuje się przede wszystkim w trakcie przygotowania betonowych stropów, aczkolwiek zależy to przede wszystkim od zastosowanej technologii.

Drewniane szalunki do wykopów mają bardzo wiele zalet, które wynikają przede wszystkim ze specyfiki i właściwości samego drewna. Co ciekawe, można – chcąc przyspieszyć proces ich montażu – zastąpić je szalunkami płytowymi. Niemniej wiąże się to ze wzrostem kosztów związanych z ich produkcją, a co za tym idzie – ze wzrostem złożoności całego zabezpieczenia wykopu.

Dodaj komentarz