Popularne rodzaje drukarek

Popularne rodzaje drukarek

Drukarki to urządzenia biurowe, które pozwalają na skanowanie i drukowanie ważnej dokumentacji. Są wykorzystywane w firmach i w gospodarstwach domowych. Jakie rodzaje drukarek są najbardziej znane? Jaki model wybrać?

Drukarki atramentowe

Jedną z najpopularniejszych opcji jest atramentowa drukarka, która do pracy wykorzystuje tusz. Dzieli się na modele z głowicą zintegrowaną z drukarką oraz z głowicą zintegrowaną z kartridżami. Jeśli zbyt rzadko będziemy korzystać ze sprzętu, może pojawić się problem z zaschniętym tuszem. Na rynku znajdziemy modele wyposażone w ksero i skaner, co wpływa na szeroką funkcjonalność. Zazwyczaj korzystać można z kolorowego wydruku. Podczas doboru urządzenia zwróćmy uwagę na szybkość jego pracy. Wydruk może bowiem trwać dłużej niż w przypadku innych drukarek.

Drukarki laserowe

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest drukarka laserowa, która działa dzięki diodzie LED lub świetle lasera. Promień lasera ma za zadanie odbijać się od soczewki lustra, odwzorowując obraz na bębnie światłoczułym. W celu utrwalenia barwy kartka przechodzi też przez fuser, gdzie występuje wysoka temperatura. Cały proces trwa zaledwie kilka sekund, co jest sporym plusem. Zaletą laserowych drukarek jest też wykorzystanie tonera, dlatego nie trzeba martwić się o zaschnięty tusz. Materiały eksploatacyjne są tutaj droższe, ale wystarczają na wiele wydruków.

Drukarki mozaikowe

Drukarki mozaikowe są też nazywane drukarkami igłowymi. Jeszcze jakiś czas temu cieszyły się sporym uznaniem, gdyż bazowały na niewielkiej cenie. Do pracy wykorzystują taśmę barwiącą, przy czym aktualnie są częściej stosowane do wydruku paragonów i faktur. Największym uznaniem cieszą się głowice 9 i 24 igłowe, lecz spotykane są też urządzenia wielogłowicowe.

Drukarki wierszowe

Drukarka wierszowa jest unikalnym modelem, który pracuje jedynie w trybie tekstowym. Za pomocą jednego ruchu dochodzi do stawiania całego rzędu znaków. Do bębna są przymocowane czcionki, a specjalny młoteczek zostawia ślady na papierze. Sprzęt pracuje głośno i jest wydajny, ponadto ma ograniczony zakres znaków. Jego działanie opiera się na uderzeniu młoteczka w bęben, na którym są wypukłe znaki.

Dodaj komentarz