Jak chronić dziecko przed internetowymi zagrożeniami?

Jak chronić dziecko przed internetowymi zagrożeniami?

Internet jest dziś obecny w życiu każdego z nas. To najbardziej wszechstronne narzędzie na świecie służy nam i naszym dzieciom do nauki oraz rozrywki. I choć korzyści z korzystania z Internetu są ogromne, każdy użytkownik powinien być jednocześnie świadomy występujących w nim zagrożeń.

W dzisiejszych czasach już kilkulatki korzystają regularnie z sieci w celach rozrywkowych. W wielu przypadkach dzieje się to jeszcze zanim są w stanie w pełni opanować zdolność czytania oraz wypracować sobie instynkt samozachowawczy, który pomógłby im chronić się przed zagrożeniami. Jakie niebezpieczeństwa grożą dzieciom w Internecie oraz w jaki sposób je przed nimi chronić?

Zagrożenia dla dzieci w Internecie

Dzieci bardzo szybko przyswajają nowinki technologiczne i nierzadko radzą sobie w Internecie dużo lepiej niż rodzice. Młody użytkownik sieci chętnie korzysta ze wszystkiego, co ma ona do zaoferowania, nieświadomie wystawiając się również na liczne zagrożenia. Interakcje z innymi użytkownikami sieci oraz ciągłe odkrywanie nowych aplikacji wyłącznie zwiększa ich ryzyko.

Rodzice najczęściej obawiają się zagrożeń związanych z treściami pornograficznymi oraz pedofili. W rzeczywistości jednak są to tylko niektóre z internetowych niebezpieczeństw. Inne z nich, choć znacznie mniej nagłaśniane, wciąż stanowią poważne zagrożenie dla najmłodszych użytkowników Internetu. Sprawdź, na co powinieneś zwracać uwagę, śledząc kroki swojego dziecka w sieci.

Cyberprzemoc

W Internecie działa obecnie wiele popularnych mediów społecznościowych, w których dzieci chętnie zakładając konta w celu śledzenia internetowych twórców, ale również utrzymania kontaktu z rówieśnikami. Niestety ci sami rówieśnicy często stają się sprawcami cyberprzemocy. Internetowa przemoc może polegać na stałym nękaniu i prześladowaniu, w tym udostępnianiu kompromitujących treści.

Nieletnie ofiary cyberprzemocy często odczuwają wstyd i nie chcą dzielić się swoimi doświadczeniami z rodzicami, zwłaszcza kiedy w grę wchodzą kompomitujące zdjęcia lub filmy. Obawiają się one eskalacji problemu oraz tego, że rodzice staną po stronie agresora. Sprawa jest o tyle złożona, że materiały raz zamieszczone w Internecie mogą być rozpowszechniane i powielane przez długi czas, nawet po usunięciu przez oryginalngo autora.

Oszustwa finansowe

W Internecie nie brakuje oszustów finansowych, którzy tylko czekają na pomyłkę co naiwniejszych użytkowników sieci. Dzieci bardzo często padają ofiarą wyłudzeń finansowych, których sprawcy oferują specjalne korzyści w popularnych grach komputerowych. Często już jeden “darmowy” SMS prowadzi do rozpoczęcia cyklu płatności, których łączna suma może wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Internetowe “znajomości”

Zawieranie przyjaźni za pośrednictwem Internetu stało się w obecnych czasach czymś całkowicie normalnym. I choć w teorii nie ma w tym nic złego, w sieci bardzo łatwo ukryć swoją prawdziwą tożsamość. Dzieciom grozi nie tylko pedofilia, ale również tzw. “grooming” – nawiązanie relacji z młodszą osobą w celu emocjonalnego uzależnienia jej od siebie i manipulowania nią. Grooming często ma podłoże seksualne, jednak w niektórych przypadkach są to dwa odrębne zjawiska.

Uzależnienie od Internetu

W dzisiejszych czasach wielu rodziców nie widzi niczego dziwnego w tym, że ich dziecko korzysta z sieci całymi godzinami. Przywiązanie pociechy do internetowych atrakcji oznacza dla nich odpoczynek, dzięki czemu jest często pożądane. W rzeczywistości jednak dzieci są bardzo podatne na uzależnienie od Internetu. To z kolei prowadzi do poważnych konsekwencji, takich jak wada wzroku, wady postawy, zaburzenia psychiczne oraz trudności w kontaktach społecznych.

Jak rodzic może dbać o bezpieczeństwo w Internecie?

Aby uniknąć poważnych zagrożeń, czyhających w Internecie, rodzic powinien podejść do tematu bardzo poważnie. Przede wszystkim warto spędzić czas z dzieckiem, ucząc je poruszania się po stronach internetowych i korzystania z aplikacji. Dotyczy to również zasad komunikacji społecznych, które pomogą pociechom chronić się przed oszustami. W kwestii Internetu rodzic powinien być stanowczy, ale jednocześnie wyrozumiały – dzięki temu dziecko będzie wiedziało, że może mu ufać i chętniej zwróci się do niego w przypadku problemów.

Świetnym sposobem na zachowanie bezpieczeństwa w Internecie są programy antywirusowe, które będą chronić komputer dziecka przed szkodliwym oprogramowaniem. Ponadto niektóre z programów posiadają dodatkowe funkcje, które pomogą rodzicom zachować większą kontrolę nad krokami swojej pociechy w sieci.

Dodaj komentarz