Co to jest szybki hosting? Co wpływa na szybkość hostingu?

Co to jest szybki hosting? Co wpływa na szybkość hostingu?

Strona internetowa firmy, blog, sklep online potrzebują szybkiego, niezawodnego i bezpiecznego hostingu. To dzięki niemu witryna ekspresowo się ładuje, więc jest w stanie zatrzymać internautę, a co więcej – jak pokazują badania – przełożyć się na konwersję. Jak wybrać szybki hosting w 2022 roku? Na co zwrócić uwagę? Co wpływa na prędkość hostingu?

Co to jest hosting?

Hosting jest potrzebny, gdy chce się posiadać w Internecie stronę WWW. Trzeba mieć gdzie umieszczać pliki, które są niezbędne do jej działania, a więc bazę danych, elementy kodu lub całe oprogramowanie. Jest to usługa polegająca na udostępnianiu miejsca na serwerze, dzięki czemu strona WWW dostępna jest przez cały czas.

Co wpływa na szybkość hostingu?

Dzisiaj strona internetowa przedsiębiorstwa jest podstawą, to niejako wizytówka firmy w sieci. Tworząc ją, warto dołożyć wszelkich starań, by pracowała szybko. Internauci nie chcą czekać, aż strony się załadują. Google też nie umieszcza w rankingu stron, które długo się ładują. Właśnie dlatego tak ważny jest hosting. Na jego niezawodność wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest rodzaj dysku. To od niego zależy czas reakcji. Do wyboru są dyski HDD, SSD i SSD NVMe. Ostatnie osiągają nawet 10 razy lepsze wyniki niż przedostatnie. Szybki hosting, dzięki autorskim konstrukcjom serwerów, oferuje seohost.pl, gdyż to właśnie oni stawiają na dyski SSD NVMe. To najszybsze z dostępnych. Widać więc, że nie można patrzeć wyłącznie na powierzchnię, jaka jest do wykorzystania, ale i na rodzaj dysku.

Nie można nie wspomnieć i o takich kwestiach, jak przepustowość odczytu, zapisu, ale i o IOPS. Oznacza maksymalną ilość operacji, jakie można wykonywać na dysku w jednym czasie. Im więcej, tym lepiej. Dobrze, gdy ma minimum 1000.

Na szybkość hostingu wpływa też ilość pamięci RAM i procesor. Często w ramach oferty na szybki hosting WWW można wybrać pakiety, które różnią się między sobą ilością MHz i GHz, procentem dostępnego CPU. Im większa część procesora będzie do dyspozycji, tym lepiej.

Firmy hostingowe często oferują dodatkowe rozwiązania, które mają na celu pomóc przyspieszyć działanie strony. Należą do nich systemy buforowania Redis i Memcached. Polegają na tym, że dzięki odpowiedniej wtyczce można sprawdzić, jaka część informacji jest przechowywana w pamięci RAM, a jaka pobierana z bazy danych. Im mniej zapytań do niej, tym lepiej.

Na szybkość hostingu wpływa też rodzaj oprogramowania serwerowego. Ma ogromne znaczenie, więc najlepiej wybrać LiteSpeed. Dzięki oprogramowaniu serwer będzie znacznie bardziej wydajny. W przypadku stron opartych o CMS WordPress można zainstalować dodatkowo wtyczkę, aby jeszcze bardziej przyspieszyć działanie strony.

Jak wybrać szybki hosting WWW w 2022 roku?

Najważniejsze, zarówno w 2022 roku, jak i w każdym kolejnym czy poprzednim jest to, by zakładając stronę WWW znaleźć hosting, który będzie nie tylko szybki, niezawodny i bezpieczny, ale też niedrogi. Nikt nie chce ponosić wysokich kosztów. Tani hosting, a zwłaszcza darmowy z ograniczonymi parametrami, jest kiepskim pomysłem. Lepiej zapłacić, ale mieć nie tylko szybki serwer, ale też możliwość w razie konieczności skorzystania z pomocy sprawnego supportu.

W 2022 roku wśród firm oferujących tani i szybki hosting, ale wraz z dobrymi parametrami, wysuwa się na prowadzenie Seohost z dyskami SSD NVMe, LiteSpeed, CPU do 450%, RAM do 20 GB, PHP, Redis, wsparciem protokołu HTTP/3.

Na uwagę zasługuje również Dhosting z dyskami SSD NVMe, Redis, Litespeed. Oferują elastyczne skalowanie zasobów – do 24 GHz CPU, 64 GB RAM i 1 TB SSD. Niestety kopie zapasowe są tylko z 3 ostatnich dni, nie ma też wsparcia HTTP/3.

Trzeci szybki hosting SSD w 2022 orku to Cyber_Folks. Oferują LiteSpeed, Redis, wsparcie dla HTTP/3, ale niestety ograniczoną prędkość dysku. Na pochwałę zasługuje ochrona stron internetowych.

Dodaj komentarz