Właściwy dobór oświetlenia wpływa na poczucie komfortu pośród domowych przestrzeni, ale i jest ważny dla uzyskanego efektu dekoracyjnego. Światło daje szansę na maskowanie architektonicznych defektów, by tuż obok spełniać rolę tego, które uwydatnia najpiękniejsze elementy wnętrza. Jak jednak dobrać to właściwe oświetlenie i gdzie wybrać się na zakupy?
Potrzeby i wymagania
Propozycje oświetleniowe potrafią zachwycić, szczególnie pośród sklepowych aranżacji. Doskonale wyeksponowane, w towarzystwie luksusowych mebli, w niewielkim fragmencie przestrzeni zaaranżowanej w taki sposób, by lampa zachęcała do jej kupna. Na bok trzeba odłożyć emocje i pierwsze wrażenie, bo zakupy pod wpływem adrenaliny i krótkiego zachwytu, kończą się fiaskiem aranżacyjnym. Nie wszystko to, co w sklepie wygląda cudownie, będzie pasować akurat do naszego mieszkania czy domu. Nawet najpiękniejsza lampa traci na swoich walorach, jeśli ma się nijak do wystroju i funkcji pomieszczenia, w których zaczyna gościć.
Koniecznością jest określenie nie tylko własnych wymagań względem oświetlenia, ale i przeanalizowanie potrzeb, które determinuje metraż i rola, jaką spełnia konkretne pomieszczenie. Ponadto lampy wybieramy zwykle na samym końcu, mając już wprawdzie przewidziane miejsce, gdzie powinny być umieszczone, ale jednak uwzględniając ostateczny kształt wystroju. Na podstawie tych elementów, jesteśmy w stanie obiektywnie, a nie tylko subiektywnie, spojrzeć na ofertę sklepów z oświetleniem. Jeśli naszą uwagę przyciągają niecodzienne konstrukcje, jak w sklepie Lampy.it, stylistyką wpisują się w wybraną aranżację, i zachowują swoją funkcjonalność dostosowaną do roli danego pomieszczenia, śmiało można kupować.
Stacjonarnie czy online?
Kuszące są zakupy w sklepach stacjonarnych, gdzie można na własne oczy ujrzeć, jaki blask roztaczają wokół siebie najbardziej dorodne konstrukcje oświetleniowe. Poza tym jesteśmy w stanie realnie ocenić rozłożystość i rozmiar danej lampy. Widzimy, jak prezentują się na żywo kolory i materiały, które nas niegdyś zainteresowały. Czy jednak zakup w sklepie internetowym jest trudniejszy i mniej korzystny?
Sklepy stacjonarne często mają ograniczoną ofertę lub też pozostaje nam wybierać pośród katalogów, czyli znów stawiamy na zakup „w ciemno”, z możliwością odbioru w sklepie. Możliwość realnej oceny, czy dany produkt na pewno będzie nam pasował, niestety znika. Trzeba również liczyć się z wyższymi cenami zakupu – przeważnie, a i wędrując pomiędzy oświetleniem w sklepie wielobranżowym, w markecie budowlanym, w którym wydzielono dział z lampami, nasze zaufanie do wiedzy sprzedawców-doradców, niekoniecznie specjalistów, jest ograniczone.
Sklepy internetowe z oświetleniem to zwykle bezpośrednia obsługa przez tych, którzy lampy, a nawet tematykę wystroju wnętrz, znają od podszewki. O fachowość i sensowne wskazówki nie trzeba się martwić. Często ceny zakupu są niższe lub można skorzystać z ciekawych promocji, a nawet wyprzedaży. I do tego znacznie szersza oferta.
Jedna i druga opcja to plusy i minus zakupów. Jeśli jednak obiektywnie przeanalizowaliśmy własne potrzeby, wiemy również, co realnie jest w stanie wpisać się w funkcjonalność, metraż i wystrój konkretnego pomieszczenia, zakupy w sklepie internetowym mogą się okazać świetną alternatywą i równie zadowalającym wyborem, co podczas zapoznawania się z oświetleniem w sklepie stacjonarnym.
Znaleźliśmy złoty środek na udane zakupy oświetlenia – analiza potrzeb własnych, wymagań niejako architektonicznych i porównanie możliwości, jakie daje nabywanie lamp w sklepach stacjonarnych i internetowych.