Jak dogadać się z informatykiem, programistą, gdy nie znasz się na informatyce, programowaniu?

Jak dogadać się z informatykiem, programistą, gdy nie znasz się na informatyce, programowaniu?

Dzisiejszy świat przeniósł się do Internetu – to prawda, która znajduje swoje uzasadnienie choćby w przypadku biznesu. Nie istnieje niemalże firma, która w jakiś sposób nie figurowałaby w sieci. Programowanie to więc podstawa, która sprawia, że w przestrzeni wirtualnej wszystko działa dobrze. Praca z informatykami i programistami jest jednak pełna wyzwań, zwłaszcza w kwestiach komunikacyjnych. Jak dogadać się z informatykiem czy programistą, jeśli nie znasz się na komputerach?

Jak zrozumieć język programisty?

W Internecie można znaleźć wiele memów dotyczących pracy z informatykami i programistami. Osoby te przedstawiane są w nich jako odludki, siedzący przed ekranem obok pustego pudełka po pizzy, w pokoju, w którym brakuje światła. Taki stereotyp jest oczywiście błędny – programiści i informatycy, tak jak wszyscy ludzie, są różni i często nie mają problemów ze społecznymi interakcjami. Niewątpliwie grupa ta ma jednak tendencje do posługiwania się specjalistycznym językiem, zwłaszcza w środowisku pracy. W tym kontekście warto zaznaczyć, że jeśli chcesz rozpocząć współpracę z informatykiem, warunki powinny być przedstawione jasno. Umowę z informatykiem możesz też sprawdzić w kancelarii np. informaticalegis.com, gdzie swoją wiedzą w zakresie prawa cyfrowego służą doświadczeni prawnicy. Dobrze sporządzona umowa to podstawa funkcjonowania każdej firmy, więc warto ją dokładnie przeanalizować również w kontekście prawa.

Programiści mają często tendencje do używania swojego własnego języka, który zwiera sporo słów zapożyczonych z przestrzeni wirtualnej. Na Wikipedii możemy znaleźć specjalną kategorię o nazwie „żargon informatyczny”. Istnieje także osobna kategoria języka dla programistów. Słowa takie jak „loch Ness” czy „Hydra” są tutaj na porządku dziennym i nie są bynajmniej nazwami mitycznych stworzeń czy psychologicznych archetypów, a określeniem błędów, których zwykły człowiek nie zrozumie.

Jak rozmawiać z programistą?

Powyższe przykłady nie mają na celu zniechęcenia potencjalnych rozmówców do kontaktu z programistami czy informatykami. Warto wskazać jednak, że jeśli chcesz, przynajmniej w przestrzeni biurowej, porozumieć się z programistą, należy mieć choćby nikłe podstawy, dotyczące wiedzy z zakresu programowania. Przykładowo, bez znajomości słów takich jak „bugi”, nie będziesz wiedział, że Twoi koledzy rozmawiają właśnie o błędach w kodzie. A to dla Twojej firmy może okazać się kluczowe. Rozmawiając z programistą nie musisz jednak ukończyć kursów czy studiów, wystarczy, że przyjmiesz, że w porozumiewaniu się kolegów istnieje pewien alternatywny język, który określa ich pracę. Jeśli czegoś nie wiesz – dopytaj, to zawsze jest w cenie.

Programista a informatyk

Wbrew powszechnej tendencji do wkładania informatyków i programistów do jednego worka, zawody te różnią się od siebie, choć obydwa działają w przestrzeni wirtualnej. Ponieważ jednak świat cyfrowy i jego możliwości wciąż się rozrastają, tworzenie się nowych zawodów i specjalizacji jest w tej przestrzeni naturalne. Dzisiaj informatycy to osoby mające szerszą wiedzę ogólną, odnoszącą się do działania komputerów, natomiast programiści zajmują się stricte programowaniem – tworzeniem nowych programów i testowaniem już obecnych.

Dodaj komentarz