Jakie są standardowe wymiary okien?

Jakie są standardowe wymiary okien?

Wykańczając bądź remontując dom być może spotkaliśmy się z określeniem producentów, którzy opisują okna jako typowe lub standardowe. Każda osoba, która wcześniej nie wymieniała okien może zastanawiać jakie są standardowe wymiary okien.

Jakie są standardowe wymiary okien?

Warto pamiętać, że nie ma żadnych przepisów prawnych oraz obowiązujących norm, które ustalałby, które okna są typowe lub standardowe. Podział okien PVC jest głównie podziałem umownym.

Jeżeli jednak stoimy przed wyzwaniem wymiarowania okien, warto pamiętać w jaki sposób podać poprawne wymiary sprzedawcy.

Zawsze pierwszy podany wymiar uznany jest jako szerokość okna, a drugi jako jego wysokość. Warto rozważyć to na przykładzie, przyjmując przykładowe jednostki często spotykanych okien 1765 mm x 1435 mm. Oznaczać to będzie, że szerokość okna to 1765 mm, a jego wysokość wynosi 1435 mm. Gdybyśmy podali te dane w odwrotnej kolejności otrzymaliśmy całkowicie nieprzydatne okno, które nie mogłoby zostać zamontowane.

Pojęcie okna typowego

Co warto wiedzieć o umownym podziale, jeśli chodzi o standardowe wymiany okien? Pojęciem typowego okna zaczęto się posługiwać już od lat trzydziestych XX wieku. Zostało ono przyjęte przez pierwszych producentów okien drewnianych. Pierwsi wykonawcy okien PVC również bardzo często się nim posługiwali.

Pierwsze okna PVC w Polsce zaczęły powstawać na początku lat 70 XX wieku – aby stały się one popularne oraz chętnie wybierane przez ówczesne społeczeństwo, zazwyczaj dostępne były modele o stałych rozmiarach oraz takich samych funkcjach otwierania.

Obecny rynek ma do zaoferowania wiele wymiarów okien i nie stosuje rygorystycznych zasad, które narzucałyby konkretny kształt lub rozmiar. W dzisiejszych czasach spotkać możemy się z podziałem na okna typowe głównie podczas kalkulacji cenowych, które oferują nam różni producenci.

Jakie są standardowe wymiary okien – czyli co najczęściej wybieramy?

Każdy, kto chociaż raz kupował nowe okna lub je wymieniał zobaczył jak bogata oferta na rynku czeka na potencjalnych klientów. Jakie okna są więc najchętniej wybierane?

Szczególnie w blokach i kamienicach mieszkańcy decydują się na zakup uchylnych okien jednoskrzydłowych, które zazwyczaj wyróżniają się wysokością o wymiarach 535 lub 835 mm. Szerokość zaczyna się od 565 mm, poprzez 865 oraz 1165 mm, kończąc na 1465 mm.

Innym rodzajem okien, które są chętnie wybierane to modele jednoskrzydłowe rozwierno-uchylne. Większymi propozycjami są natomiast okna dwuskrzydłowe czy nawet trzyskrzydłowe rozwierne lub uchylne.

Dodaj komentarz