Poznaj bliżej powiat limanowski

Poznaj bliżej powiat limanowski

Powiat limanowski znajduje się w południowej części województwa małopolskiego. Siedzibą powiatu jest Limanowa, a w jego skład wchodzi 171 miejscowości. Aby dowiedzieć się co aktualnie dzieje się w miastach i wsiach powiatu limanowskiego warto śledzić wiadomości powiat limanowski Z czego słynie ten powiat i co warto w nim zobaczyć?

​Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej

Centralnym miejscem powiatu limanowskiego jest miasto Limanowa. Znajduje się tam muzeum, które warto zobaczyć ze względu na obszerną liczbę eksponatów związanych z historią miasta oraz regionu. Powstanie muzeum datuje się na rok 1970 i zostało ono stworzone w zabytkowym Dworze Marsów. W muzeum można obejrzeć dwa rodzaje ekspozycji – jedną związaną z etnografią regionu oraz ekspozycję historyczno-artystyczną. Sumarycznie w muzeum znajduje się blisko 26 tysięcy eksponatów. Na uwagę zasługuje szczególnie kolekcja eksponatów związana z działalnością XIX-wiecznej apteki. Warto też zobaczyć zrekonstruowaną salę konferencyjno-bankietową zbudowaną w stylu Ludwika Filipa, która posiada oryginalne meble użytkowane przez ród Marsów w tamtych czasach.

​Limanowski Rynek

Po generalnym remoncie rynku miasto zaczęło odzyskiwać swój dawny blask. Na terenie limanowskiego rynku można skorzystać z licznych, nowoczesnych ławek, odpocząć przy zieleni, a nawet naprawić rower. Znajduje się tutaj specjalne stanowisko do samodzielnej naprawy rowerów. W znajdującym się na rynku obiekcie o nazwie Buzodrom znajduje się Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej.

​Krzyż na Miejskiej Górze

Jedną z ciekawszych atrakcji w obszarze miasta Limanowa jest Krzyż na Miejskiej Górze, który został zbudowany z okazji uczczenia 2000-lecia chrześcijaństwa. Miejska Góra ma wysokość 716 metrów n.p.m., a Krzyż Milenijny wznosi się na wysokość 37 metrów. Z dostępnego tarasu widokowego można obejrzeć to jak prezentuje się miasto Limanowa i inne mniejsze miejscowości. Przy dobrej pogodzie można stąd podziwiać panoramę Tart.

​Wieża widokowa na Mogielicy

Od roku 2008 na szczycie góry Mogielnica działała drewniana wieża widokowa, która przyciągała ogrom turystów chcących podziwiać między innymi panoramę Tatr. Znajduje się ona na szczycie Beskidu Wyspowego Mogielnicy, na wysokości 1170 m n.p.m. Sama wieża ma natomiast wysokość 22 metrów. Samo wejście na wieżę jest zamknięte dla turystów z powodu remontu, ale można spodziewać się, że wkrótce zostanie ona ponownie otwarta dla ogółu zwiedzających. Dotrzeć do wieży można między innymi podążając za szlakiem żółtym (papieskim).

Dodaj komentarz