Na przestrzeni lat powstało wiele bardzo użytecznych bibliotek JavaScript, które ułatwiają życie programistom i umożliwiają szybsze i łatwiejsze tworzenie zaawansowanych, dynamicznych stron internetowych. Jedną z takich bibliotek, która cieszy się dużą popularnością i jest coraz bardziej doceniana przez pracodawców (żeby to zauważyć, wystarczy poszukać ofert pracy dla programistów JavaScript), jest biblioteka React.js.
Do czego konkretnie ta biblioteka jest wykorzystywana i co sprawia, że jest tak lubiana? Postaramy się szczegółowo wyjaśnić to poniżej. Jeśli interesuje Cię programowanie w JavaScript i zastanawiasz się, jakie biblioteki będą kluczowe, koniecznie zapoznaj się z wszystkimi tymi informacjami – nie pożałujesz!
Do czego wykorzystuje się bibliotekę React?
Biblioteka React.js została stworzona konkretnie z myślą o tworzeniu zaawansowanych interfejsów użytkownika, odpowiadającym współczesnym wymaganiom i możliwościom. Dynamika jest już od wielu lat kluczowa podczas projektowania stron internetowych – „statyczne” strony internetowe z minimalnymi czy zerowymi możliwościami interakcji użytkownika z witryną przechodzą już w niepamięć. Internauci oczekują innowacyjnych rozwiązań, ale, co bardzo ważne, jednocześnie ważne jest również dla nich, aby strona szybko się ładowała i była maksymalnie intuicyjna.
Summa summarum oznacza to ciężki orzech do zgryzienia przez deweloperów. Odpowiedzią na ich potrzeby jest jednak właśnie biblioteka React, która ułatwia realizację nawet najbardziej zaawansowanych technologicznie, złożonych projektów. Przy użyciu tej biblioteki tworzy się między innymi panele administracyjne, sklep czy zaawansowane aplikacje webowe (na przykład edytory tekstu). Możliwości są bardzo szerokie, a próg wejścia stosunkowo niski, dlatego też każdy deweloper JavaScript powinien poświęcić czas na naukę korzystania z tej biblioteki.
Czym wyróżnia się biblioteka React?
React.js ma wiele zalet, które sprawiają, że już od lat wielu deweloperów wskazuje ją jako jedną ze swoich ulubionych bibliotek. Przede wszystkim dlatego, że umożliwia ona wdrażanie złożonych rozwiązań, ale jednocześnie nie obciąża zanadto strony, a przeciwnie – witryny zbudowane przy użyciu tej biblioteki działają bardzo szybko, co doceniają zarówno użytkownicy witryny, jak i roboty Google, oceniający ją pod kątem SEO.
Wśród innych atutów Reacta można wymienić między innymi możliwość podglądania efektów swojej pracy w czasie rzeczywistym, co ułatwia wprowadzanie kolejnych zmian i poprawek, a także debugowanie błędów. Pochwalić można także wysoką stabilność tej biblioteki, wynikającą przede wszystkim z faktu, że poszczególne komponenty są od siebie odizolowane i problem z jednym z nich nie powoduje problemu z całością kodu.