SFP czy RJ45 – który port wybrać do połączenia dwóch switchy?

SFP czy RJ45 – który port wybrać do połączenia dwóch switchy?

Oba te porty mogą działać z tą samą prędkością 1000 Mbs, ale różnią się znacząco w zależności od typu połączenia.

Wybierając dostępowy przełącznik sieciowy do połączeń 1000 Mbs, masz do wyboru urządzenia z portami SFP lub portami RJ45 Ethernet. Który port jest lepszy: RJ45 czy SFP? Który lepiej się sprawdzi przy połączeniu dwóch switchy? Zapewne dla większości osób zaznajomionych z technikami sieciowymi będzie to trywialne zagadnienie; opisujemy je jednak z myślą o tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze światłowodami i zastanawiają się, które przełączniki sieciowe i ich porty będą bardziej funkcjonalne.

Porty SFP i RJ45 – rodzaj obsługiwanego kabla 

Główna różnica między tymi portami switcha dotyczy rodzaju obsługiwanych kabli. Port RJ45 obsługuje kabel miedziany Ethernet RJ45, np. UTP Cat5, Cat5E, Cat6. Porty SFP obsługują kable światłowodowe i są bardziej uniwersalne. W portach SFP instaluje się moduły optyczne zwane również wkładkami lub transceiverami, które współpracują z kablami światłowodowymi jednomodowymi SMF lub wielomodowymi, w zależności od zastosowanego typu wkładki SFP. Dostępne są również tzw. miedziane moduły SFP z wejściem na RJ45, którym możesz posłużyć się do uruchomienia linku kablem miedzianym, czyli standardową skrętką a tym samym port SFP możesz wykorzystać do uruchomienia transmisji po takim właśnie kablu. Będzie to jednak droższe rozwiązanie niż realizacja takiego połączenia z wykorzystaniem portów RJ45 switchy, gdyż dojdzie Ci jeszcze koszt zakupu wkładki SFP z wejściem RJ45.

Zasięg transmisji 1000 Mbs portów SFP i RJ45

Porty RJ45 switchy transmitują sygnał na maksymalną odległość 100 metrów, umożliwiają realizację połączeń w obrębie serwerowni, małej sieci biurowej lub domowej. Porty SFP przełącznika sieciowego pozwalają na transmisję na dużo większe odległości, które są zależne od zastosowanej w tych portach wkładki światłowodowej. Jeśli zastosujesz wkładki wielomodowe MMF w portach SFP, zrealizujesz transmisję na odległość do ok. 550 m. Decydując się zaś na wkładki jednomodowe SMF, dzięki portom SFP możesz uruchomić link do ok. 120 km. W przypadku połączeń z zastosowaniem wkładek miedzianych z wejściem na RJ45 zasięg linku będzie analogiczny do tego dla portów RJ45, tj. do 100 m.

Tak więc jeśli łączysz przełączniki sieciowe, które oddalone są od siebie o łączną odległość przekraczającą 100 metrów, najlepszym wyborem będzie port SFP z modułem światłowodowym dobranym do urządzenia, typu kabla światłowodowego oraz odległości pomiędzy łączonymi przełącznikami światłowodowymi.

Jeśli łączysz przełącznik sieciowy z innym na niewielkiej odległości, np. kilku metrów, nie musisz inwestować w switch światłowodowy z portami SFP. Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie zastosowanie portów RJ45 do uruchomienia takiego połączenia. Zarówno port Ethernet RJ45, jak i port SFP działają z tą samą prędkością; wybór portów RJ45 jest dla krótkich linków rozwiązaniem bardziej ekonomicznym, ponieważ kable Cat5e/Cat6e ją tańsze niż połączenie z wykorzystaniem portów SFP, które poza kablem światłowodowym musisz jeszcze wyposażyć w odpowiednie moduły optyczne.

Połączenia 1 Gb/s w szafach lub pomiędzy nimi można spokojnie realizować, wykorzystując porty RJ45, natomiast połączenia między dwoma budynkami oddalonymi o 300 m zdecydowanie lepiej realizować, korzystając z switcha światłowodowego i portów SFP.

Porty światłowodowe warto wybrać, jeśli planujesz w przyszłości zwiększyć prędkości w swojej sieci, tak aby osiągną wyższą przepustowość, np. 10 Gb/s, ponieważ kable światłowodowe będą w takiej migracji o wiele bardziej wydajne i bezpieczne w porównaniu z kablem Ethernet Cat5/Cet5e/Cat6 RJ45.

Dodaj komentarz