Naturalna wentylacja nie zawsze skutecznie wymienia powietrze w łazience. To bardzo ważny temat ze względu na ilość potencjalnych zanieczyszczeń, a szczególnie parę wodną. Najczęstszymi skutkami nadmiaru wilgoci są zaparowane lustra i szyby, nieprzyjemny zapach oraz problemy z wysuszeniem mokrych ręczników. Dlatego bardzo często swoje zastosowanie znajduje wentylator łazienkowy, dzięki któremu łatwo usunąć zanieczyszczenia. Takie wentylatory są montowane w kanale wentylacyjnym i są pomocne w wentylacji grawitacyjnej. Aby wentylator spełniał swoją funkcję, potrzebny jest trwały dopływ świeżego powietrza do wentylowanego miejsca.
Rodzaje wentylatorów
Na rynku można dostrzec różnorodność wentylatorów łazienkowych https://mat-dom.pl/wentylatory-azienkowe/. Jedne od drugich odróżniają się jakością wykonania, trwałością, systemem działania i innymi parametrami.
Wentylatory standardowe wymagają uruchomienia za pomocą wyłącznika elektrycznego. Oznacza to, że dochodzi do manualnego włączania i wyłączania urządzenia w czasie korzystania z łazienki.
Wentylatory wyposażone w pewne zautomatyzowane mechanizmy, na przykład czujniki ruchu, opóźnienie czasowe, czujnik wilgotności, czujnik światła, są bardziej przyjazne w użytkowaniu, ponieważ nie trzeba pamiętać o ich załączaniu.
Warto zwrócić uwagę na wentylatory z higrostatem, czyli czujnikiem wilgoci. Wentylator uruchamia się w momencie, gdy poziom wilgoci przekroczy uprzednio założony stan.
Istnieją także wentylatory mające żaluzję grawitacyjną albo przepustnicę zwrotną. Są to bardzo pomocne udogodnienia, które zapobiegają uwalnianiu ciepłego powietrza oraz przedostawaniu się powietrza z zewnątrz. Klapa zwrotna umożliwia usuwanie zanieczyszczonego powietrza, ale pozostaje nieużywana, gdy wentylator nie pracuje.
Najważniejsze cechy wentylatorów
Najważniejszym parametrem każdego wentylatora jest jego wydajność, która jest iloczynem kubatury łazienki oraz ilości wymian powietrza w ciągu godziny. Standardowo, powietrze w łazience powinno być wymieniane 5-8 razy w ciągu godziny. Minimalna ilość powietrza wentylacyjnego dla łazienek wynosi około 50 m3/h.
Kolejną decydującą cechą wentylatora jest emitowany przez niego hałas. Im niższa wartość, tym wentylator jest bardziej cichy, co poprawia komfort użytkowania.
Bryzgoszczelność to szczelność wentylatora przeciw wilgoci. Decyduje ona o wydajności wentylatora w miejscu o wysokim stopniu wilgoci. Szczelność musi być jak największa, aby woda nie dostała się do obwodów elektrycznych.
Ceny wentylatorów łazienkowych wynoszą od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, więc na pewno każdy klient znajdzie model, który odpowiada jego preferencjom.