Do czego przydają się opcje programisty w Androidzie

Do czego przydają się opcje programisty w Androidzie

Wielu osobom wydaje się, że korzystają ze swojego telefonu z Androidem w sposób maksymalnie wykorzystujący wszystkie jego funkcje, ale nie zawsze musi tak być. Zwłaszcza, że nie wszystkie dostępne opcje są widoczne na pierwszy rzut oka. Niektóre Android przed swoimi użytkownikami ukrywa, ale można do nich dotrzeć.

Systemy Android od wersji 4.2 nie posiadają dostępnych na jedno kliknięcie opcji programisty. Przeciętny użytkownik smartfona może pomyśleć, że zgodnie z nazwą opcje programisty są przydatne tylko dla programistów i też z taką myślą producent nieco je “schował” przed zwykłymi użytkownikami, ale ich odblokowanie może pomóc w lepszym wykorzystaniu możliwości naszego smartfona. Ostatecznie Android jest przecież oprogramowaniem typu “open source”, czyli otwartym na wprowadzanie zmian.

Do czego przydają się opcje programisty?

Jest kilka podstawowych rzeczy, do których przeciętny użytkownik może wykorzystać odblokowane opcje programisty. Tą bodaj najpopularniejszą ze wszystkich jest tzw. debugowanie. Nazwa może brzmieć dość specjalistycznie i technicznie, ale w tym przypadku w praktyce chodzi o sterowanie telefonem przy pomocy połączenia go z komputerem przez USB. Najprostszą korzyścią z tego wynikającą jest łatwiejsze przenoszenie plików ze smartfona na dysk twardy komputera i odwrotnie. Debugowanie pozwala też na wprowadzanie zmian systemowych w swoim Androidzie, co jednak polecamy tylko bardziej zaawansowanym użytkownikom. Umożliwia ono także zapisywanie na komputerze zrzutów ekranu z telefonu przez USB czy tworzenie kopii zapasowych systemu, co jest istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Kopie te można następnie zabezpieczyć hasłem.

Ponadto, uzyskanie dostępu do opcji programisty pozwala na uzyskanie lepszej stabilności połączenia internetowego. Może się to odbywać dzięki zgodzie na szybsze przełączanie pomiędzy dostępnymi sieciami Wi-Fi, w zależności od tego, która gwarantuje w danym momencie silniejszy sygnał lub zezwoleniu na działanie transmisji danych również w momencie połączenia przez Wi-Fi. W takim przypadku, ewentualny problem z Wi-Fi nie spowoduje odłączenia nas od sieci.

Kolejną wartą użycia opcją jest menu aplikacji, które pozwala nam sterować aplikacjami działającymi w tle i obciążającymi pamięć operacyjną systemu, gdy tego nie potrzebujemy. Ich wyłączenie pozytywnie wpływa na szybkość działania systemu. Podobnie działa przyspieszenie lub zablokowanie animacji, które oglądamy przełączając się między aplikacjami. Bez nich takie przełączanie będzie trwało znacznie krócej. Wreszcie, opcje programisty w Androidzie dają możliwość stałego włączenia ekranu podczas ładowania telefonu, a także… używania fałszywej lokalizacji. Jeśli chcemy np. przekonać znajomych, że jesteśmy na wakacjach w ciepłych krajach bez ruszania się z domu, to ta opcja jest dla nas.

Jak włączyć opcje programisty?

Jak pisaliśmy wyżej, Android od wersji 4.2 nieco ukrył dostępne wcześniej na jedno kliknięcie opcje programisty, ale one nie zniknęły. Nadal można je uruchomić i to bez większego wysiłku. Jak to zrobić? Droga do tego w smartfonach różnych producentów i w różnych wersjach Androida nieco się różni, ale jest dość podobna.

  1. Wchodzimy w Ustawienia.
  2. W starszych systemach Android wybieramy Informacje o urządzeniu lub Informacje o telefonie (w zależności od producenta). W Androidach 8.0 i późniejszych najpierw wybieramy System, a następnie Informacje o urządzeniu lub Informacje o telefonie.
  3. Szukamy właściwej pozycji, która będzie się zwykle nazywała Numer kompilacji lub Numer wersji. Uderzamy w nią siedmiokrotnie.

Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem, to naszym oczom ukaże się komunikat “Jesteś teraz programistą!” Dlaczego musimy klikać siedmiokrotnie? Właśnie dlatego, że opcje programisty mają być nieco ukryte przed użytkownikiem i niemożliwe do odblokowania przez przypadek. W końcu nikt raczej przypadkowo nie wchodzi w ustawienia po to, by 7 razy uderzyć sobie w pozycję numer kompilacji. Warto o tym pamiętać, by wiedzieć, że korzystanie z opcji programisty może nie jest dla każdego, ale jeśli spożytkujemy je mądrze, to może nam ułatwić i uprzyjemnić używanie naszego smartfona.

Dodaj komentarz