Telefony komórkowe nie przestają zadziwiać zaawansowaniem technologii. Mimo to każdego roku pojawiają się nowe funkcje. Nieraz nie wychodzą one poza fazę prototypową, ale i tak są pokazem możliwości człowieka.
Nieustająco trwa walka o klienta i swoisty wyścig technologiczny. W przypadku wielu nowości możemy zastanawiać się, po co w ogóle trwają prace nad takimi rozwiązaniami. To jednak gratka dla fanów nowinek technologicznych. Jakie nowości pojawiły się na rynku w ostatnim czasie?
Obiektyw — im mniej widoczny, tym lepszy
Obiektyw smartfona już od kilku lat jest prawie niewidoczny, a do tego estetyczny. Technologiczny wyścig zbrojeń zmusza producentów do szukania kolejnych rozwiązań. W ostatnim czasie pojawiły się dwie koncepcje na to, żeby obiektyw był całkowicie niewidoczny. Oppo i Xiaomi znalazły rozwiązanie w przypadku kamery przedniej.
Obiektyw jest umieszczony pod wyświetlaczem. W przypadku kamerek tylnych wykorzystano właściwości szkła elektrochromowanego, które sprawiają, że obiektyw staje się widoczny jedynie podczas robienia zdjęcia. Jest ukryty podczas innej pracy smartfona.
Nowe technologie ładowania
Przez zastosowanie wysokich parametrów baterii osiągnięto możliwość szybszego naładowania. To szybkie ładowanie uzupełnia około 80% baterii, a następnie prędkość spada, ale stanowi to zabezpieczenie przed przegrzewaniem.
Przy zastosowaniu tej technologii bateria będzie mieć 100% po około godzinie. Dodatkowo w nowych telefonach występuje technologia ładowania indukcyjnego, która do swojego działania nie wymaga kabla. Możemy z tego korzystać m.in. podczas jazdy samochodem, wkładając telefon do odpowiedniego stojaka.
Elastyczny telefon
Możliwość składania smartfona wydaje się technologią przyszłości, ale wcale tak nie jest. Pierwszym telefonem z taką możliwością został Royole FlexPai.
Można go zginać, naprężać w różnych płaszczyznach, a ten nie tylko nie ulegnie awarii, ale cały czas będzie sprawnie działał i wyświetlał pewne dane. Pozostają kwestie wytrzymałości, które nie zawsze są odpowiednie. Do wyścigu w kategorii elastycznych smartfonów włączyły się z powodzeniem również m.in. Samsung, LG czy Huawei.
Jakość 8K
FullHD utrwaliło się w pamięci jako bardzo wysoka jakość filmów. Jej następnikiem została rozdzielczość 4K, a obecnie niektóre modele wykorzystują 8K. To rozdzielczość czterokrotnie wyższa od poprzedniczki. Tak wysoka jakość w smartfonach jest lepsza niż w przypadku wielu kamer. Jeszcze na tym etapie technologicznym 8K wiąże się z pewnymi utrudnieniami.
W tej dziedzinie jeszcze wiele można poprawić. To znacząca zmiana dla youtuberów, którzy będą mogli wykorzystać tę jakość do nagrywania filmików. Tak zaawansowana technologia już zaczyna być wykorzystywana do nagrywania filmów, więc to najlepsza promocja tak dużej jakości. Warto jednak pamiętać, że większa rozdzielczość to również większa ilość danych do zapisania.
Sieć 5G
Wprowadzenie sieci wyższej generacji (zresztą uruchamianej wśród atmosfery teorii spiskowych) 5G wymusza na producentach telefonów dostosowanie się do panujących warunków. Już wiele firm sprostało temu wyzwaniu, wprowadzając obsługę sieci na wyższy poziom.
Transmisja 5G jest nie tylko szybsza, ale jednocześnie stabilniejsza. Plus został pierwszym operatorem, który wprowadził ją do swojej usługi, mimo że zaproponowane rozwiązanie nie jest jeszcze w pełni standardem piątek generacji.
Pojawiała się obawa, że telefony wykorzystujące tę technologię będą musiały być trochę większych rozmiarów, ale producenci smartfonów już udowodnili, że nie jest to koniecznością.