Czego potrzebujesz do stworzenia strony internetowej?

Czego potrzebujesz do stworzenia strony internetowej?

Co mi jest potrzebne do uruchomienia strony internetowej? Tylko bez technicznego bełkotu proszę…
Poprawna odpowiedź na to pytanie brzmi: “wszystko zależy…”, ale nie wdając się w techniczne szczegóły, możemy przyjąć, że potrzeba 4 rzeczy:

1. Konto na Serwerze WWW

Jest to coś w rodzaju “siedziby firmy” – jak każda siedziba, ma swoje ograniczenia, plusy i minusy. Najważniejsze z ograniczeń, które należy brać pod uwagę, to:
– powierzchnia dyskowa – czyli taka “powierzchnia lub kubatura mieszkania/pokoju/budynku” – im chcemy mieć większą stronę, im więcej plików, grafik, animacji chcemy udostępniać – tym więcej powierzchni dyskowej potrzebujemy. Odpowiednio – im więcej biurek chcemy postawić w pokoju, tym większego pokoju potrzebujemy.
– transfer – czyli odpowiednik: fajnego dojazdu, szerokich drzwi, dużego parkingu, rampy załadunkowej i windy dla inwalidów w jednym. Transfer to ograniczenie na ilość danych, które odwiedzający naszą stronę mogą w sumie ściągnąć – jeśli mamy dużą stronę i zakładamy, że odwiedzać ją będzie wielu internautów – potrzebujemy dużego transferu. Jeśli transfer się nam wyczerpie – nikt nie wejdzie na naszą stronę (ewentualnie będzie musiał długo czekać, aż się strona załaduje).

2. Adres strony (domena)

Jest to adres wpisywany w przeglądarce, który wskazuje na nasze konto na Serwerze WWW. Jak powinien adres wyglądać – to temat na inną rozprawkę – można przyjąć jedną prostą zasadę: im adres łatwiejszy do zapamiętania, tym lepszy.

3. Baza danych

Jest to miejsce, w którym przechowywane są treści (i nie tylko) zawarte na naszej stronie. Baza danych pozwala na łatwą organizację i zarządzanie danymi. Bardzo często jest to jedyny element strony, który z czasem się nie zmienia (można zmienić adres strony, można zmienić grafikę, czy język obsługujący stronę, można zmienić praktycznie wszystko – dane z bazy danych są z wielu względów cenne i jako takie – rzadko się zmieniają). Najpopularniejszy obecnie serwer baz danych to MySQL, jednak to, jakiego serwera potrzebujemy zależy od wymagań stawianych przez naszą stronę (najlepiej zapytać Agencję o wymagania techniczne).

4. Język obsługujący stronę

Jest to temat rzeka. Trudne do zapamiętania akronimy rozpoczynają: PHP, ASP, RoR…a kończą Python, Perl, JAVA. Języków używanych do generowania stron internetowych jest od groma. Wybór najodpowiedniejszego, w większości wypadków, sprowadza się do pytania do Agencji…i w większości przypadków, będzie to pierwsza wymieniona trójka (nie oznacza to jednak, że są to najlepsze rozwiązania – są po prostu najpopularniejsze).

Zanim podejmie się decyzję o zakupie serwera, najlepiej zapytać Agencję o wymagania techniczne. Z wielu powodów – raz podjętych decyzji, nie da się zmienić. Nie da się za pomocą jednego kliknięcia zamienić PHP na ASP, czy JAVA. Sprawa ma się lepiej w przypadku baz danych (stosując odpowiednie mechanizmy abstrakcji – można się przygotować na zmiany serwerów), jednak jest to obarczone kilkoma kosztami, z których najważniejszy to wydajność, którą można by osiągnąć optymalizując kod strony do obsługi konkretnego serwera baz danych

Dodaj komentarz