Druk 3D- przyszłość technologiczna

Druk 3D- przyszłość technologiczna

W obecnych czasach druk nie służy już jedynie do przekształcenia tekstu w formie elektronicznej na papierową. Nowe technologie umożliwiają wydruk elementów w trójwymiarze. Prowadzonych jest coraz to więcej badań związanych z przeznaczeniem wydruków. Począwszy od branż ozdobnych aż do motoryzacyjnych lub nawet medycznych- wszystkie te skłaniają się ku temu, aby jak najintensywniej wykorzystywać druk 3D. Co warto o tym wiedzieć? Jak wdrożyć się w tę branżę? Jakie niesie za sobą perspektywy?

Podstawy w tej dziedzinie- od czego zacząć?

Jeżeli pragniesz rozpocząć poważnie swoją przygodę z drukiem 3D, powinieneś rozpatrzeć możliwość podjęcia studiów związanych z tą branżą. Oczywiście nie jest to jedyne rozwiązanie. Wiele szkół policealnych oferuje możliwości rozwoju i zdobycia odpowiedniej wiedzy. Po zdobyciu teorii przyjdzie czas na praktykę. Możliwości pracy są praktycznie nieograniczone. Prężnie rozwijające się firmy pozwalają na pracę w wielu dziedzinach związanych z drukiem. Możesz również założyć własną firmę, zajmującą się sprzedażą akcesoriów drukarskich. Pomysł wymaga jednak sporego wkładu początkowego. Z pomocą przychodzą banki, w których możesz zaciągnąć odpowiedni kredyt na rozwój działalności.

Czym właściwie jest druk 3D?

Techniki przyrostowe (tak właściwie powinniśmy nazywać wydruk 3D) jest to proces, przy którym następuje wytwarzanie elementów, części przestrzennych na podstawie wykonanego modelu komputerowego w odpowiednim oprogramowaniu. Ogólnie można rzec, że proces ten polega na nakładaniu warstw, jedna po drugiej. Materiał, z którego wykonywane są przedmioty zwany jest filamentem. Z tego powodu, że druk 3D to proces stopniowy, przeważa on nad tradycyjnymi metodami wytwarzania. Dzięki tej metodzie możliwe jest wykonywanie bardzo skomplikowanych elementów, nie możliwych do wykonania innymi metodami. Pozytywów jest więcej, na przykład szybki czas wykonywania elementów, zazwyczaj niskie koszty oraz opłacalność wykonywania pojedynczych egzemplarzy.

Metody wykonywania wydruków

Istnieje ogromny wachlarz wykonywania modelów. Warto dodać, że metody te są coraz bardziej udoskonalane oraz powstają nowe, o jeszcze większych możliwościach. Podstawowe to:

  • stereolitografia- punktowe utwardzanie ciekłego materiału przy użyciu wiązki laserowej małej mocy
  • wytłaczanie roztopionego materiału- najbardziej rozpowszechniona, druk z termoplastów w żyłce, nakładanie kolejnych warstw półpłynnego materiału
  • CJP- druk z proszków gipsowych w pełnym kolorze
  • LOM- druk z folii lub papieru

Możliwości jakie niesie za sobą druk są niesamowite. Branża ta ma coraz szersze zastosowanie, z tego powodu warto zainteresować się rozwojem w tej dziedzinie.

Dodaj komentarz