Gadżety rowerowe przydatne na co dzień

Gadżety rowerowe przydatne na co dzień

Miłośnicy kolarstwa często lubują się w używaniu różnego rodzaju elektronicznych gadżetów. To urządzenia, które uprzyjemniają jazdę, pomagają w codziennym treningu i orientacji w terenie.

Liczniki

Mało który kolarz jeździ bez licznika. To proste urządzenie, które nie tylko monitoruje podstawowe parametry, ale sprawia, że jazda jest przyjemniejsza. Ciągły dostęp do swoich osiągów to również niezła motywacja podczas treningu. Podstawowe funkcje liczników, to:

  • pomiar prędkości
  • przebyty w ramach aktywności dystans
  • całkowity dystans zapisany przez licznik
  • aktualna data i godzina
  • czas aktywności

Bardziej zaawansowane urządzenia mogą łączyć się z telefonem komórkowym kolarza i posiadają dodatkowe wyposażenie.

Liczniki GPS

To dość drogie urządzenia, jednak dają zupełnie nowe możliwości. Taki licznik posiada z reguły duży, czytelny wyświetla i solidny uchwyt do montażu na kierownicy. Na ekranie można zobaczyć wymienione wcześniej parametry, a także aktualną mapę z pozycją roweru zaznaczoną w wyraźny sposób. Możliwość planowania trasy i późniejszej nawigacji sprawia, że to urządzenie wybierane jest często przez miłośników rowerowej turystyki i dłuższych wycieczek.

Uchwyt na telefon

Mniej zaawansowany użytkownik z pewnością nie będzie widział potrzeby korzystania z licznika GPS. W zamian można zakupić dedykowany uchwyt do zamocowania telefonu komórkowego na kierownicy bądź specjalną torbę na ramę z miejscem na telefon. Dzięki temu uzyskamy możliwość wglądu w wiele przydatnych funkcji oraz wskazówki nawigacji z mapy zainstalowanej w komórce (np. Mapy Google lub jedna z rowerowych aplikacji mobilnych). Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku należy pamiętać o tym, aby bateria telefonu była pełna, bądź wozić ze sobą naładowany powerbank. Stałe korzystanie ze smartfona przy włączonym ekranie i obsłudze GPS może rozładować ogniwo w kilka godzin.

Miernik kadencji

Najbardziej wymagający kolarze montują w swoich rowerach tak zwane mierniki kadencji. To posiadające własny ekran lub parujące się z telefonem komórkowym (lub licznikiem GPS) urządzenia, które dokonują stałego pomiaru szybkości pedałowania i generowanej przez rowerzystę siły wyrażonej w watach. Pozwala to na głęboką analizę codziennych treningów i pracę nad jak najlepszą techniką pedałowania.

Oświetlenie z funkcjami smart

Korzystanie z lampek (przedniej i tylnej) rowerowych jest wymagane po zmierzchu. Pozwala to na bezpieczne poruszanie się po drogach – używając dobrego oświetlenia rowerzysta jest widoczny na drodze. Poza bardziej jasnymi ścieżkami (np. w mieście) istnieje też potrzeba oświetlenia trasy, którą rowerzysta jedzie w nocy. Nowoczesne lampki mogą posiadać niespodziewanie wiele dodatkowych funkcji. Poza różnymi trybami świecenia i regulacją jasności światła, lampka może uruchamiać się samodzielnie wykrywając ruch roweru po zmierzchu, ładować się z użyciem baterii słonecznych i oddawać część energii podłączonym urządzeniom (na przykład telefon komórkowy) – działając jako powerbank. Niektóre tylne lampki wykrywają również moment hamowania, ostrzegając dodatkowo użytkowników drogi jadących z tyłu.

Dodaj komentarz