Technologiczne wsparcie przy opiece nad niemowlakiem

Technologiczne wsparcie przy opiece nad niemowlakiem

Narodziny dziecka zawsze sprawiają, że w życiu całej rodziny wiele się zmienia. Czy jest możliwość małego wsparcia się nowoczesnymi technologiami w taki sposób, aby opieka nad niemowlakiem była prostsza? Oczywiście, że tak.

Elektroniczny anioł stróż

Niektórzy rodzice mocno stresują się samą obecnością dziecka w domu. Ciągła obawa o to, czy wszystko jest w porządku sprawia że pojawiają się u nich problemy z funkcjonowaniem, a nawet ze snem. Niemowlak śpi praktycznie przez całą dobę, czego więc boją się świeżo upieczeni rodzice? To ryzyko tak zwanej “nagłej śmierci łóżeczkowej”, które jest opisane w wielu publikacjach, z którymi przyszli rodzice zdążyli się zapoznać w tracie ciąży. Przez pierwsze dwa-trzy miesiące istnieje bowiem bardzo mała szansa na to, że dziecko z niewiadomych przyczyn przestanie oddychać. Może być to spowodowane na przykład niefortunnym ułożeniem się dziecka w taki sposób, że oddychanie jest utrudnione. Pomimo bardzo małej szansy wystąpienia takiej przypadłości, rodzice często czuwają przy dziecku całymi nocami, sprawdzając czy wszystko jest w porządku.

Rozwiązaniem tego dość palącego problemu może być zakup monitora oddechu. To technologiczny anioł stróż, który czuwa nad bezpieczeństwem dziecka zastępując w ten sposób rodziców i dając im odrobinę wytchnienia. Bardzo czuły czujnik umieszczany jest w dolnej części łóżeczka, w którym śpi dziecko, najlepiej pod materacem. Jest zupełnie niewyczuwalny, lecz jego rolą jest monitorowanie nawet najdrobniejszych ruchów dziecka. Te związane są z oddychaniem i oznaczają, że wszystko jest w porządku. W przypadku niewykrywania ruchów przez pewien czas (kilka do kilkunastu sekund) automatycznie uruchamiany jest alarm. Ten powiadomi rodziców, że trzeba zainterweniować. Najprawdopodobniej nastąpi to jednak w przypadku wyciągnięcia dziecka z łóżeczka. W tej sytuacji trzeba poinformować monitor oddechu o celowym zachowaniu, używając dedykowanego przycisku.

Elektroniczna niania

Aby zaznać odpoczynku od małego dziecka, warto czasem zamknąć je w pokoju. Oczywiście róbmy to tylko wtedy, kiedy nie jest to dla dziecka stresujące, a sami będziemy w stanie zareagować w razie kłopotów. Rozwiązaniem może być użycie elektronicznej niani. To forma walkie-talkie, które przekazuje dźwięk z pokoju dziecka do odbiornika.

Podgrzewacz i sterylizator do butelek

Małe dziecko oznacza ciągłą potrzebę przygotowywania różnego rodzaju pokarmów. Przeważnie są podawane za pomocą butelek z założonym smoczkiem. To różnego rodzaju mleka oraz kaszki. Pamiętajmy, że nawet niemowlak potrzebuje pić pewną ilość wody, nawet w okresie letnim.

Aby ułatwić mycie butelek i zapewnić ich doskonałą czystość, warto zaopatrzyć się w sterylizator butelek. To urządzenie, które szybko wyczyści wnętrze butelki i sprawi, że nie pozostaną na nim żadne niepożądane bakterie i zarazki.

Dla dziecka, głównie chęci spożywania przez nie podawanych posiłków, bardzo ważna jest temperatura przyjmowanych pokarmów. Butelka powinna zawierać ciepły, ale nie zbyt gorący pokarm. W praktyce oznacza to codzienne, wielokrotne podgrzewanie zawartości butelek, a następnie sprawdzanie temperatury i jej obniżanie. Rozwiązaniem może być użycie podgrzewacza, w którym można ustawić żądaną temperaturę.

Dodaj komentarz