Internet 5G z dronów zasilanych energią słoneczną od Google

Internet 5G z dronów zasilanych energią słoneczną od Google

Dopiero co kilka miesięcy temu Google zdążyło zarejestrować nowe modele swoich dronów, a według doniesień eksperymentuje już z zupełnie nową maszyną. Spółka z Mountain View chce wykorzystać drony zasilane energią słoneczną do dostarczania szybkiego internetu dla wszystkich osób na Ziemi. Projekt ma nosić nazwę SkyBender i testy nad nim rzekomo prowadzone są w Spaceport America w Nowym Meksyku.

Testowana jest technologia milimetrowych fal radiowych, która ma być wykorzystana w systemach bezprzewodowych 5G. Z teoretycznych danych wynika, że nowa technologia mia być szybsza o 40 razy od 4G LTE. Jest jednak pewien problem milimetrowe fale radiowe mogą przebyć jedynie 1/10 tego co LTE.

Projekt SkyBender jest rozwijany przez ten sam zespół Google, który pracował nad dostarczaniem Internetu za pomocą balonów wysyłanych do stratosfery. Drony zasilane energią słoneczną są zaprojektowane przez zespół Google Titan, a cały projekt testowany jest przy pomocy samolotu zwanego Centaur.

Projekt podobny jest do tego nad, którym pracowało amerykańskie wojsko o nazwie Mobile Hotspots. Miał na celu dostarczać Internet o prędkości 1Gbps. Został opracowany na potrzeby wojsk stacjonujących za granicami i dostarczać niezawodne i szybkie łącze do bezpiecznej komunikacji.

Źródło: The Guardian

Dodaj komentarz