iOS 11, zobacz kluczowe zmiany w nowym ekosystemie Apple

iOS 11, zobacz kluczowe zmiany w nowym ekosystemie Apple

Wczoraj, zgodnie z oczekiwaniami zaprezentowano kolejną wersję platformy iOS. Apple przygotowało kilka ciekawych funkcji i zmian, które pojawią się w iOS 11 już tej jesieni. Oczywiście wcześniej będzie można przystąpić do programu testów, gdzie wszelkie funkcje będą stopniowo dodawane. Poważne zmiany zaszły w przypadku Siri, AirPlay, aparacie, interfejsie czy też App Store.

Interfejs

Główną zmianą w wyglądzie będzie oczywiście zmiana Centrum sterowania. Od teraz rozmieszczenie ikon będzie nieco inne i nie znajdują się wszystkie na jednej planszy, a w oddzielnych obszarach. 3D touch pomoże rozszerzyć działanie dostępnych opcji. Ekran blokady i centrum powiadomień zostały zunifikowane. W iOS 11 przesunięcie w dół wyświetli powiadomienia, przesunięcie w prawo lub w górę wyświetli widgety (czyli to samo co w iOS 10).

iOS 11 wprowadza też nową funkcję Do Not Disturb, czyli “Nie przeszkadzać” w trybie samochodowym. Oznacza to, że żadne powiadomienia nie będą przeszkadzać użytkownikowi podczas jazdy samochodem, a do nadawcy zostaną wysłane automatyczne powiadomienia. Wybranym numerom będzie można dać możliwość dodzwonienia się w nagłych przypadkach. Apple wykorzystuje połączenie Bluetooth z samochodem oraz Wi-Fi Doppler do wykrywania czy poruszasz się pojazdem.

Nowa aplikacja plików ostatecznie przynosi podstawowe zarządzanie plikami w systemie iOS. W związku z tym istnieje również kilka nowych funkcji, które będą dostępne tylko dla nowych urządzeń Apple iPad Pro. W iOS 11 będzie można przeciągać i upuszczać różne materiały pomiędzy aplikacjami. Od teraz będzie można otwierać dwie aplikacje obok siebie, na podzielonym ekranie. System zapamiętuje, których aplikacji używałeś razem, więc z łatwością można do nich powrócić.

Siri

Jak wiadomo na Siri w języku polskim czekamy od dawna i nie zanosi się na szybkie wdrożenie tej funkcjonalności na naszym rynku. Nowa Siri jest jeszcze mądrzejsza i potrafi się uczyć. Od teraz głos jest jeszcze bardziej ludzki, a oprócz damskiego głosu, będzie dostępny również głos męski. Siri potrafi również dopasowywać wyrazy do kontekstu zdania, aby brzmiały o wiele lepiej w wymowie.

Siri potrafi również tłumaczyć słowa i zdania z języka angielskiego na chiński, francuski, niemiecki, włoski lub hiszpański. Asystent głosowy ma również inny, odmieniony interfejs, a w przypadku zadawania pytań, wyświetlanych jest kilka rezultatów. Na podstawie zakładek w Safari, czy tego co obecnie czytamy może sugerować nowe tematy, którymi możemy być zainteresowany.

Aparat

Apple rok do roku stara się ulepszyć aparaty oraz poprawić jakoś wykonywanych zdjęć czy filmów. Wiadomo, że dla wielu ważną kwestią jest przestrzeń, którą zajmują wszystkie materiały. W celu zwiększenia ilości przestrzeni dostępnej dla użytkownika, Apple wprowadza nowy format obrazu, który zastąpi plik JPEGi zwie się HEIF. Opiera się na HEVC i ma gwarantować wysoką jakość obrazu przy czym zajmuje połowę miejsca niż poprzedni format. Nowe iPhone’y będą nagrywały w HEVC, zwanym też H.265, który zapewnia lepszą kompresję. NIe sprawi to jednak problemu z kompatybilnością i udostępnianiem wideo i zdjęć.

Zaktualizowany został również tryb portretowy i od teraz działa w słabym świetle, obsługuje OIS i True Tone. “Live photos” również zyskują kilka nowych funkcji jak zapętlanie, wybranie głównego zdjęcia, czy symulowanie długiej ekspozycji.

App Store

Apple pochwaliło się, że przez 9 lat od powstania sklepu z aplikacjami i grami, wszystkich pobrań było już 180 miliardów. Do tej pory wypłaciło deweloperom ponad 70 miliardów dolarów, z czego aż 30 procent w ubiegłym roku. Od teraz App Store zostanie również podzielony na dwie główne kategorie, czyli Aplikacje i Gry. Przy grach znajdować się będzie lista wszystkich płatności, które można wykonać wewnątrz rozgrywki. Znajdzie się też miejsce na zakładkę “Today”, gdzie będą wyświetla najlepszy gry i aplikacje według Apple.

AR KIT

Apple również wkracza w świat rozszerzonej rzeczywistości. Nowe narzędzie AR Kit pozwoli programistom tworzyć imponujące gry i aplikacje AR dla urządzeń z iOS.

Źródło: GSMArena

Dodaj komentarz