Jak długo może pracować dysk twardy

Jak długo może pracować dysk twardy

Jaką żywotność ma dysk twardy komputera? Poniektóre firmy produkujące dyski dają krótsze, a niektóre dłuższe gwarancje. Czemu tak jest i jak da się ocenić żywotność dysku tak jak przykładowo żarówki?

Zobaczmy co na ten temat piszą internauci, czy liczą się wyłącznie komputery nowe, czy mogą być także komputery używane:

„Rozciągłość poręki nie ma nic do rzeczy z wytrzymałością dysku. Dawniej dawano np. 5 lat gwarancji lecz pewnie za wiele było zwrotów i taka gwarancja nie opłacała się to ją przycięto.
Ogólnie wytrzymałość to efekt wielu czynników, jedne są zależne od konsumenta inne nie.
Najlepiej poczytać opinie o danej serii dysków czy nie są zawodne. Zdarzały się już serie dysków różnych firm, które padały jak muchy.
Osobiście dbam o małą temperaturę dysku, aczkolwiek obecne są już dyski mające małe temp. i nie potrzebują ponadplanowego chłodzenia. Wykluczam wszystkie opcje powodujące unieruchomienie dysku, gdyż system wielokrotnie chce coś na dysku przetwarzać, wtedy nie ma to sensu a każdy dysk ma ograniczoną ilość uruchomień.
Najodpowiedniej mieć kopię rezerwową wartościowych danych na płytach a najodpowiedniej na innym dysku, bo płyty też kochają padać ”

„To zależy co dysk wykonuje. Nowoczesne dyski są bardziej żywotne, ale to także z tego powodu, że w krótszym okresie zapisują i odczytują. Swego czasu jak coś chciałeś więcej od dysku i na dodatek system cokolwiek chciał w tym samym czasie, to dysk się mógł zaklikać się na śmierć, jednym słowem trwało to wieki a w blaszaku coś tyrkotało przez paręnaście minut. Da się sobie zainstalować program, który poprzez technologię SMART na bieżąco odczytuje stan dysku i powiadomi cię, że jest w tej chwili niedobrze i trza skoczyć do sklepu po nowy”.

„Całokształt zależy od klienta w moich rękach każdy dysk będzie żył sporo krócej niż w innych a to w głównej mierze z tej przyczyny, iż mój dysk jest twardo eksploatowany oraz nieraz go wyciągam z kompa, który chodzi realnie w trybie 24/7/365 częste formatowanie i niedbalstwo o dysk też w pewien sposób wpływają na skrócenie żywotności dysku Pozdro”

„Chodzi ci o żywotność zapisu, czy samego mechanizmu dysku? Bo dysk jest w stanie wytrwać w rzeczywistości dużo o ile jest przyzwoicie umocowany tak żeby miał jak najmniejsze wibracje. Do tego dołącza odporność zapisu magnetycznego (bo ogarniam chodzi ci o prosty dysk nie SSD).
Zawodowcy w laboratoriach liczą, że pospolity dysk winien żyć mniej więcej 58lat, a zatem jest najtrwalszym środkiem zapisu danych dostępnym dla użytkownika domowego”.

Dodaj komentarz