Jak uchronić ekran telefonu przed zniszczeniem

Jak uchronić ekran telefonu przed zniszczeniem

Szkło hartowane, szkło hybrydowe czy folia?

Kiedyś jedynym zabezpieczeniem telefonu przed uszkodzeniem było etui, a czasem nawet i tego rozwiązania nie stosowano. Telefony były dość duże, a ekran zajmował połowę albo i mniej przedniego panelu. Jednak kiedy technologia poszła do przodu, a rynek zapełnił się nowoczesnymi smartfonami producenci zaczęli tworzyć poza etui tez powłoki ochronne dodatkowo zabezpieczające duże, delikatne ekrany. Mowa oczywiście o szkle hartowanym i hybrydowym oraz foliach ochronnych.

Szkło hartowane

Zapewnia dużą ochronę przed zarysowaniami. Jeżeli jesteśmy niezdarni, a smartfon wrzucamy, gdzie popadnie, np. luźno do torebki wraz z kluczami, do kieszeni, albo kładziemy go często ekranem do dołu na różnych powierzchniach, to hartowane szkło będzie dla nas dobrym rozwiązaniem. Niestety jest ono dość kruche i może popękać przy uderzeniu tak jak ekran. Należy je wtedy wymienić na nowe. Jest też dość grube i jego krawędzie można wyczuć palcami. Nie zmienia jednak „wyczucia” smartfona, więc nie powinniśmy obawiać się, że po jego przyklejeniu zacznie od działać słabiej. Należy je montować bardzo dokładnie, ponieważ kiedy przykleimy je krzywo to jego poprawa może być już niemożliwa. Nawet jeżeli bardzo delikatnie spróbujemy je odkleić, to niestety może popękać.

Folie ochronne

Są najtańszym rozwiązaniem. Często są dodawane w fabrycznych zestawach do telefonu albo jako dodatek do futerału ochraniającego tył telefonu. Jeżeli jesteś osobą, która dba o swój telefon i stara się zawsze mieć na niego oko to folia może okazać się wystarczającą ochroną ekranu pomimo niewielkiej twardości i słabej odporności na zarysowania. Montaż folii również polega na jej dokładnym przyklejeniu i usunięciu pęcherzyków powietrza spod jej powierzchni przy pomocy szpachelki dołączonej zazwyczaj do zestawu.

Szkło hybrydowe

Jest połączeniem dwóch poprzednich powłok, czyli szkła hartowanego i folii ochronnej. Łączy w sobie zalety szkła, czyli dużą twardość i ochronę przed zarysowaniem oraz folii, jaką jest elastyczność i mniejsza grubość, mało wyczuwalna pod palcami. Łącząc w sobie te zalety łączy również wady tych powłok, to znaczy, że również może się kruszyć czy trwale odkształcać przy usuwaniu. Jest uważany – tak jak poprzednie – za produkt raczej jednorazowy, dlatego tez powinno się je montować bardzo dokładnie, żeby nie było konieczności poprawy. Może to zniszczyć powlokę hybrydową tak samo jak poprzednie.

Dodaj komentarz