Nowe trendy technologiczne w UxUi design

Automatycznie zapisany szkic

Biznes technologiczny i projektowanie Ux/Ui, to współcześnie dwie płaszczyzny trwające w nierozłącznej koegzystencji. Fakt zdaje się niepodważalny, ponieważ jak dobrze wiemy, biznes to obszar pragnący stałego rozrostu i większych zysków. Jednak aby tak się stało, biznesmenom potrzebni są designerzy, designerom zaś – nowe pomysły i jeszcze nowsze technologie, które odpowiednio wykorzystane, sprawią, że interakcja pomiędzy konsumentem a cyfrowym produktem, osiągnie znacznie wyższy poziom.

W skrócie o cyfrowym designie

W obliczu wyczerpania pewnych tradycyjnych form marketingu i reklamy, Ux design jawi się jako koncept tchnący szeregiem nowych możliwości. Choć nie tak znowu nowy jak mogłoby się wydawać, zyskał w ciągu ostatnich kilku lat, duże znaczenie.

Dla tych, którzy nie wiedzą. Ux/Ui design to praktyki związane z projektowaniem interfejsów wszelkich produktów cyfrowych takich jak: gry, strony internetowe i aplikacje mobilne. Ekspertów związanych z szeroko rozumianą sferą “doświadczenia użytkownika” można skategoryzować w prosty sposób. Część z nich odpowiada za projekty oraz badania z konsumentami, są to Ux designerzy oraz researcherzy. Ci zaś, którzy wypracowaną koncepcję, przekuwają w możliwie najlepszy interfejs graficzny to Ui designerzy. Innymi słowy odpowiadają oni za warstwę wizualną przedsięwzięcia.

Oczywiście designerzy pracują również nad koncepcjami projektów “nie cyfrowych” ale trzeba powiedzieć wprost. Dominującym trendem współczesności pozostaje niezmiennie – biznes cyfrowy. Tak więc to tam należy szukać dróg rozwoju tej branży, tak silnie związanej z technologią. O kilku możliwych trendach, poniżej.

Wirtualna i Rozszerzona rzeczywistość

Sytuacja pandemiczna tylko przyspieszyła ten trend, który od kilkunastu lat, stawał się coraz bardziej realny. Wirtuala oraz rozszerzona rzeczywistość obecne są już nie tylko świecie komputerowej rozrywki ale również w branży turystycznej, kulturalnej a także w obszarze edukacji. Jakie konsekwencje przyniesie to Ux/Ui designerom? Z pewnością zmieni to sposób ich pracy i wzbogaci ich warsztat, o kilka nowych narzędzi, niezbędnych przy projektach z użyciem technologii ar lub vr. W końcu wyjście poza spektrum typowe dla klasycznych paneli 3d (lub 2d), to obietnica nowych wyzwań i zarazem duża niepewność co do obrania odpowiedniej strategii.

Doświadczenie spersonalizowane

Kolejny ważny trend, który może wpłynąć na sposób pracy nad “designem”. Personalizacja doświadczeń to “trick” mogący całkowicie zmodyfikować strategię kierującą projektami. Ostatecznie każdy z nas ceni sobie indywidualne podejście i miłe ” dopasowane do nas” zachowanie. Klient wyjątkowy, któremu system podpowiada co i jak zrobić, to przyszłość marketingu spersonalizowanego, opartego na założeniach “machine learning”. Świat gdzie inteligentne chatboty wiedzą o nas więcej, bazując wyłącznie na obserwacji poprzednich zachowań. Co w takiej sytuacji z designerem, który nie projektuje już globalnie ale “personalnie “? W tym przypadku, ważna jest staranna analiza i wizualizacja, zgromadzonych przez AI danych.

Progressive Web App

Wzrost liczby użytkowników, którzy zamiast tradycyjnych urządzeń stacjonarnych, sięgają coraz częściej po telefony komórkowe i tablety, jest ogromny. Wyraźnym świadectwem tego trendu, są milionowe zyski czerpane ze sprzedaży gier mobilnych. To już fakt. W 2018 roku, liczba użytkowników urządzeń mobilnych przyćmiła tych, którzy pozostali wierni bardziej klasycznym platformom takim jak laptopy.

Oczywiście ma to ogromny wpływ na świat cyfrowego designu, ponieważ w warunkach “cross – platform”, czyli produktu dopasowanego zarówno do urządzeń desktopowych jak i mobilnych, zmianie ulegają pewne od dawna praktykowane standardy i nawyki. W takim projekcie, designer tworzy coś co przeznaczone jest na kilka urządzeń, nie zaś na jedno.

W pewnym sensie ułatwia to pracę i pozwala na lepsze gospodarowanie czasem. Zwłaszcza w dużych korporacjach, gdzie obowiązków jest dużo a praca w systemie “multitasking owym” to norma.

Z perspektywy użytkownika PWA niesie prawie same korzyści. Zapewnia szybkie działanie, nawet przy wolnych połączeniach z internetem. W sytuacji całkowitego braku łączności, potrafi na podstawie danych z pamięci podręcznej, odtworzyć treść zapisanych stron. Jak widać na powyższych przykładach, ten trend technologiczny, ma potencjał zmierzający ku ulepszeniu interakcji na linii człowiek – system.

Dodaj komentarz