Ochrona wyświetla smartfona – rodzaje zabezpieczeń

Ochrona wyświetla smartfona – rodzaje zabezpieczeń

Ochrona wyświetlacza jest ważnym elementem dużej części użytkowników smartfonów. Sami producenci zakładają je przed wypuszczeniem telefonu do sprzedaży, lecz jakie są rodzaje ochrony wyświetlacza i przed czym najlepiej chronią?

Szkło – najtwardsza ochrona ekranu

Zdecydowanie szkło jest zabezpieczeniem wartym uwagi. Można mu zarzucić brak elastyczności, widoczne zarysowania czy brak ochrony zakrzywień ekranu, lecz zarzuty te dotyczą tylko najzwyklejszego szkła. Producenci co rusz wymyślają nowe odmiany produktów odpowiadających na braki pierwowzoru. Szkło nie jest elastyczne, aby z łatwością można było je nałożyć na zakrzywienia, dlatego odpowiednią ochroną będzie w tym przypadku szkło z dopiskiem 3D, 5D etc. Różnicą pomiędzy nimi jest rozmieszczenie kleju – w produktach oznaczonych 5D klej znajduje się na całej powierzchni, 3D zaś posiada go tylko na płaskiej powierzchni, boki nie posiadają kleju. Występują także warianty 2D i 10D. Pierwszy typ jest najtańszy ze wszystkich, odznacza się kruchością zaokrąglonych brzegów bądź ich brakiem.

Natomiast 10D nie jest ulepszą wersją 5D, lecz tylko pozostałością po starym nazewnictwie, ten typ nie posiada zaokrągleń i raczej stosowany jest do prostych wyświetlaczy. Twardość jest pozytywną cechą, im większa, tym lepsza odporność, za to grubość może źle wpłynąć na smartfon. Najgrubsze szkła osłabiają responsywność smartfona oraz pogarsza komfort korzystania, dlatego warto kupować produkty o grubości pomiędzy 0,2 a 0,3 mm – a zakupić je możemy w sklepie smart-tel.pl, który posiada bogaty asortyment, pozwalający na zakup wielu dopasowanych akcesoriów do swojego telefonu.

Folia – lepsze ochrona niż szkło?

Pomimo iż są to dwa podobne do siebie produkty pod względem działania, to są one skonstruowane inaczej. Szkło perfekcyjnie chroni oryginalny wyświetlacz przed pęknięciami, a folia lepiej przed zarysowaniami? Jest to dosyć często spotykana teoria, która wynika z widoczności śladów po zdarzeniu. Folia w szczególności hydrożelowa, która ma właściwość autoregeneracji, powraca do pierwotnej formy, niwelując zarysowania, ale to szkło lepiej przed nimi chroni.

Mocne zarysowanie folii przetnie ją, pozbawiając jej oryginalnej estetyki, a na szkle pozostanie rysa. Jeśli jednak nie możemy się zdecydować na żaden z tych produktów, kompromisem jest szkło hybrydowe łączące ich właściwości. Elastyczne, łatwe w aplikacji oraz posiadające twardszą strukturę niż folia. Różnice w odczuciu z korzystania ze swojego smartfona z ochroną może także zrobić nałożona na produkt powłoka.

Dodaj komentarz