Problem z WiFi, czyli jak zwiększyć zasięg z naszą siecią?

Problem z WiFi, czyli jak zwiększyć zasięg z naszą siecią?

Nie ulega wątpliwości, że z internetu korzysta niemal każdy. To dzięki niemu możemy opłacić rachunki za prąd, skontaktować się z bliskimi czy chociażby obejrzeć ulubiony serial. Zdarzają się jednak sytuacje niemiłe, gdzie nasze łącze nagle traci zasięg, przez co czynności, jakie aktualnie wykonywaliśmy, zostają przerwane. Aby uniknąć podobnych sytuacji, nie jest koniecznym rezygnowanie z aktualnego dostawcy internetu, chociaż w najgorszym wypadku warto to rozważyć. Czytając ten artykuł do końca, dowiesz się, w jaki sposób zwiększyć zasięg swojej sieci WiFi.

Zmień położenie routera

Korzystając z sieci WiFi, powinniśmy mieć na uwadze lokalizacje naszego urządzenia, jakim jest router. Przeważnie to właśnie złe rozmieszczenie w większości przypadków powoduje, że sygnał naszej sieci jest słaby. Pierwsze co powinniśmy sobie określić to na pewno odległość między routerem a naszym komputerem. Im większa, tym mniejsze szanse na stabilny i silny sygnał. Drugim aspektem jest grubość ścian i to, z jakiego tworzywa zostały wykonane. Ogólnie rzecz biorąc im solidniejsze ściany, tym skuteczniej blokują przesyłany sygnał. Obecnie istnieje sporo aplikacji mobilnych umożliwiających zlokalizowanie najlepszego miejsca dla naszego urządzenia. Jednym z najpopularniejszych i jednocześnie skutecznie określającym sygnał naszej sieci jest program WiFi Analyzer za jego pomocą będziesz w stanie polepszyć jakość sygnału.

Wyposaż się w repeater.

Odpowiedni wzmacniacz sprawi, że nie będziemy musieli więcej martwić się o słaby zasięg naszej sieci. Za jego pomocą możemy odebrać sygnał z urządzenia, jakim jest router i przechwycić go bezpośrednio do nas. Rozwiązanie to jest dobre o tyle, że każdy z domowników będzie posiadał stabilne łącze. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdzie użytkownicy sieci ze względu na relokacje routera utracą sygnał. Zmieniając bowiem położenie samego routera, musimy mieć również na uwadze innych. Wzmacniacz WiFi pomoże nam ustrzec się od samolubnego działania.

Trzeba jednak przyznać, że oba te warianty (zmiana położenia routera czy korzystanie ze wzmacniacza) są czymś koniecznym, jeśli nie możemy pozwolić sobie na bezpośrednie połączenie się kablem. Warto jednak upewnić się, czy aby na pewno nie jest to możliwe. W internecie dostać możemy nawet 30-metrowy kabel sieciowy RJ45, dzięki czemu nie powinniśmy mieć problemu z podłączeniem routera do komputera z jednego pokoju do drugiego. Dobrym rozwiązaniem będzie wywiercenie otworu w ścianie między pomieszczeniem tak, aby kabel przedostał się na drugą stronę. Pamiętać należy, że internet po kablu zawsze będzie stabilniejszy od tego, przesyłanego falowo. Gorzej, jeśli urządzenie to znajduje się w miejscu, gdzie wywiercenie takiego otworu w ścianie jest niemożliwe, wtedy wzmacniacz okaże się czym godnym uwagi.

Czym jest transmiter sieciowy?

Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą uniknąć zabawy z okablowaniem. W zasadzie można by rzec, że jest to rozwiązanie konkurencyjne względem wcześniej omawianego. Instalacja jest bardzo prosta, gdyż tak naprawdę wystarczy jeden transmiter podłączyć do gniazdka i połączyć go kablem sieciowym (transmiter -> komputer). Drugi transmiter również należy podłączyć do routera i połączyć kablem sieciowym (transmiter -> router). W ten sposób uzyskujemy dostęp do sieci, bez większego problemu. Logicznym się wydaje, że gdybyśmy podłączyli router bezpośrednio do komputera, bez pośredników w postaci transmiterów sieciowych, łącze nasze byłoby bezapelacyjnie lepsze. Jest to jednak dobra alternatywa do zwykłego połączenia sieciowego WiFi. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniemy problemów związanych z długim buforowaniem stron. Zatem czy transmiter sieciowy to dobry pomysł na polepszenie sygnału sieciowego? Zostawiam to do oceny wam, ponieważ tak jak wspomniałem powyżej, zależne jest to w sporym stopniu od położenia routera, jak również innych czynników ograniczających dostęp.

O czym warto wspomnieć to antenki, które również potrafią zwiększyć zasięg naszej sieci. Przeważnie routery posiadają wejścia SMA, do których sprzęt ten możemy podłączyć. Często wykorzystując taką antenę, zasięg sieci wzrasta nawet o jedną kreskę. Trzeba jednak uważać przy zakupie, aby wyposażyć się w te, które zaleca producent naszego urządzenia. Może się okazać, że router nasz obsługuje inne złącza, niepasujące do niektórych anten. Trzeba mieć to na uwadze. Ostatnia i zarazem jedna z najistotniejszych rzeczy, jaką warto wykonać, to zmiana częstotliwości w ustawieniach naszego routera. Bywają sytuacje gdzie częstotliwość, na której działamy, jest zwyczajnie obciążona, co za tym idzie, internet działa strasznie wolno. Istnieją specjalne programy, mające za zadanie ułatwić nam odpowiednie skonfigurowanie naszej sieci – jednym z nich jest LTEWatch. Za jego pomocą możemy na bieżąco obserwować stan naszego internetu. W tym celu należy odwiedzić stronę umożliwiającą przetestowanie sieci, tzw. speed test i na przemian zmieniając częstotliwość, powinniśmy uważnie obserwować zachowanie naszego łącza. Jeśli już uda nam się znaleźć jakąś korzystną dla nas, powinniśmy zdecydowanie przy niej pozostać.

Dodaj komentarz