Przełom w neurochirurgii – inteligentna igła przeciera szlaki

Przełom w neurochirurgii – inteligentna igła przeciera szlaki

Nowoczesne technologie

Technologia prze do przodu jak szalona. Jest obecna nie tylko w naszych domach w postaci innowacyjnych urządzeń, ale można ją spotkać również na ulicy, w samochodach czy w szpitalach. Jest po prostu wszędzie. Skoro każdy może korzystać z dobrodziejstw technologii, dlaczego nie mieliby skorzystać z niej pacjenci – medycyna również staje się coraz bardziej nowoczesna.

Technologie w medycynie

Medycyna jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin naukowych. Jednym z nowszych, innowacyjnych urządzeń jest inteligentna igła. Wykorzystywana jest w leczeniu chorób mózgu, znacząco usprawniając oraz ułatwiając pracę neurochirurgów. Grubość inteligentnej igły nie jest większa od grubości ludzkiego włosa. Pozwala ona na zlokalizowanie naczyń krwionośnych, nawet tych o mikroskopijnych rozmiarach, za pomocą podczerwieni. Igła wyposażona jest w kamerkę światłowodową. Dane zbierane przez urządzenie analizowane są przez komputer – w ten sposób neurochirurg otrzymuje informacje o naczyniach krwionośnych znajdujących się w mózgu.

Przełom w neurochirurgii – inteligentna igła przeciera szlaki

Oczywiście najważniejsze jest duże doświadczenie operatora oraz zdolności manualne – nic nie zastąpi precyzji ludzkich, doświadczonych rąk. Wprowadzenie tego typu technologii zmniejsza jednak ryzyko niepowodzeń operacji, wspomaga chirurga i daje możliwość przeprowadzenia najbardziej precyzyjnych zabiegów, gdzie zbyt głębokie poprowadzenie igły mogłoby mieć niebezpieczne, a nawet śmiertelne konsekwencje. Dzięki wyżej wspomnianej kamerce światłowodowej z wykorzystaniem światła podczerwonego, inteligentna igła jest w stanie rozpoznać na swojej drodze naczynia krwionośne, których uszkodzenie np. w czasie biopsji mózgu mogłoby przyczynić się do ich zniszczenia i spowodować groźne dla życia krwawienie. Specjalna elektronika analizuje obraz i ostrzega chirurga we właściwym momencie, zanim poprowadzi igłę zbyt daleko.

To niewielkie, cienkie urządzenie umożliwia lekarzowi dotarcie do najbardziej niedostępnych obszarów mózgu bez ryzyka uszkodzenia jego struktur. Jak wiadomo, operacje przeprowadzane na mózgu wymagają ogromnej precyzji od neurochirurga, a inteligentna igła z pewnością ułatwi to zadanie. Ponadto przy pomocy tego innowacyjnego urządzenia, być może uda się przeprowadzać skomplikowane operacje, których jeszcze do nie dawna nie można było nawet zaplanować. Bez wątpienia jest to ogromny krok naprzód w medycynie – wielu chorych otrzyma szansę na powrót do zdrowia, a być może inteligentna igła uratuje niektórym z nich życie.

Dodaj komentarz