Multicooker – jak wybrać odpowiedni sprzęt

Multicooker – jak wybrać odpowiedni sprzęt

Multicooker – jak wybrać odpowiedni sprzęt

Wszyscy lubimy smacznie zjeść. Kiedy smaczne jedzenie dodatkowo jest zdrowe to z jeszcze chętniej po nie sięgamy. Obecnie panuje moda na zdrowe odżywianie i bycie fit, a my mamy możliwość przygotowania fantastycznych dań we własnym domu – przy użyciu jednego urządzenia! Multicooker to garnek, patelnia, brytfanna, frytkownica i piekarnik w jednym. Niemożliwe? A jednak.

Jak zatem wybrać odpowiedni sprzęt?

  1. Zwróć uwagę na moc elektryczną multicookera. Wpływa na siłę i szybkość grzania, a w konsekwencji na czas przygotowania potraw. Od mocy zależy także poziom zużycia energii elektrycznej. Jeżeli planujesz używać multicookera sporadycznie, możesz zdecydować się na model o mocy do 650 watów. Jeśli natomiast masz zamiar gotować z nim na co dzień, warto zainwestować w urządzenie mające moc nie mniejszą niż 800 watów.
  2. Ważna jest objętość miski (garnka) – jest to podstawowy element multicookera. Wielkość i liczba posiłków, które można przygotować za pomocą urządzenia, uzależniona jest od wielkości miski. Zazwyczaj miski multicookerów mają od 2 do 6 litrów objętości. Wybierając wielkość miski weź pod uwagę liczbę osób, dla których będziesz przygotowywać dania.
  3. Wewnętrzna powłoka – najczęściej wykonana jest z teflonu, jednak na rynku spotkać można także urządzenia z powłokami nanoceramicznymi i antyadhezyjnymi – wybór powłoki zależy od naszych preferencji oraz środków finansowych, jakie chcemy przeznaczyć na zakup urządzenia. Podejmując decyzję, z pewnością warto się upewnić, czy powłoka jest na tyle gruba, by uchronić urządzenie przed mechanicznymi uszkodzeniami.
  4. Ilość programów – każdy program jest zoptymalizowany pod kątem danego rodzaju potrawy – reguluje czas gotowania, temperaturę oraz inne parametry. Im więcej trybów ma urządzenie, tym bardziej zróżnicowane będzie nasze domowe menu. Do standardowych funkcji multicookerów należą: smażenie, duszenie, pieczenie oraz gotowanie na parze, jednak producenci proponują także inne programy do gotowania, takie jak: „dżem”, „jogurt” lub „duszone owoce morza” czy „kasza na mleku”. Tryb „pieczenie” pozwoli natomiast przygotować domowy chleb.
  5. Dodatkowe funkcje – warto zapoznać się z funkcjonalnością poszczególnych modeli, ponieważ niektóre z nich mogą posiadać dodatkowe, bardzo przydatne opcje. Warte polecenia są multicookery wyposażone w funkcję „opóźniony start” – urządzenie automatycznie rozpocznie gotowanie o wskazanej godzinie i ciepły obiad będzie czekał na ciebie po powrocie z pracy.

Dodaj komentarz