System Linux – Czy granie w gry jest możliwe?

System Linux – Czy granie w gry jest możliwe?

Zapewne spora część graczy zastanawia się, czy istnieje szansa zagrania w ulubione tytuły na systemie operacyjnym innym niż znany wszystkim Windows. Nie każdemu bowiem musi się wspomniany podobać, a i warto nadmienić, że nie jest to system darmowy. Na całe szczęście producenci pomyśleli również o możliwościach alternatywnych, nie lekceważąc przy tym wyborów podjętych przez niektórych graczy. Zatem czy Linux zdaje egzamin w strefie gamingowej? Dowiesz się tego, czytając dalszą część artykułu.

Linux, co to takiego?

Jest to darmowy system operacyjny z otwartym kodem. Często stosowany w środowisku programistycznym ze względu na wygodę, jaką oferuje. Za wielki plus trzeba uznać wydajność omawianego systemu, gdyż to jak bardzo został on zoptymalizowany, wpływa znacznie na funkcjonowanie uruchamianych aplikacji. Może okazać się wybawieniem dla osób, które posiadają słabe podzespoły w swoim komputerze. Kolejną rzeczą, o której również warto wspomnieć to fakt, że jest to system o niebo bezpieczniejszy w stosunku do popularnego Windowsa.

Granie jest możliwe, ale…

Najnowsze wersje Linuxa znacznie lepiej sobie radzą z grami w porównaniu do starszych edycji. Ze względu na optymalizację, gry, które przycinały nam się na Windowsie, na Linuksie mogą działać płynniej. Niestety nie wszystkie produkcje wspierają ów system, przez co biblioteka gier jest zawężona. W uruchomieniu gier pomóc nam mogą takie narzędzia jak proton czy wine, które są pewnego rodzaju wsparciem dla DirectX 11 (niektórzy mylnie kojarzą owe narzędzia z emulatorami). Najlepszą platformą, dzięki której będziemy mogli zagrać w produkcje, z założenia przeznaczone na Windowsa jest Steam. Takie gry jak Counter Strike: Global Offensive czy Tomb Raider bez problemu uruchomimy. Tutaj wsparcie jest znaczne, tak więc i lista gier jest obszerna. Alternatywą do steama może okazać się również platforma GOG lub dla bardziej hardcorowych graczy, Itch.io. W zasadzie problem pojawia się tylko wtedy, gdy chcemy zagrać w tytuł, który swą premierę miał stosunkowo niedawno. Na tym etapie przydatność Linuxa się kończy, ponieważ nierzadko przyjdzie nam czekać na odpowiednie wsparcie.

Najlepszym systemem opartym o Linux przeznaczonym do gier komputerowych będzie bezapelacyjnie SalientOS, ale jednocześnie warto zaznaczyć, że inne alternatywy również dobrze się spiszą. Podsumowując, Linux do gier się nadaje i za jego pomocą możemy również zyskać na wydajności, niestety w przypadku chęci zagrania w nowsze tytuły, możemy natknąć się na problem z ich uruchomieniem.

Dodaj komentarz