Tworzenie stron www – nie takie łatwe jak Ci się wydaje

Tworzenie stron www – nie takie łatwe jak Ci się wydaje

Profesjonalnie tworzone witryny internetowe (przez najlepszych wykonawców, dobre firmy informatyczne) powstają a kilku etapach. Co więcej, tworzone są przez ludzi, którzy wykwalifikowani są w różnych dziedzinach, dzięki czemu w efekcie powstają strony dobre pod każdym względem, a nie wyłącznie ładne lub wyłącznie funkcjonalne (za to designem nie grzeszące).

Samo tworzenie stron www zaczyna się już w momencie koncepcji strony. Ktoś, kto przychodzi do firmy informatycznej z pomysłem na stronę przedstawia swoją wizję na nią, temat serwisu oraz oczekiwania dotyczące tego, jaka strona będzie. Czasami zdarza się tak, że po rozmowie z profesjonalistami wizja ta ulega pewnym zmianom, jako że po pierwsze nie wszystko, co wyobraził sobie klient jest możliwe do zrobienia, a po drugie nie wszystko, co zaplanował jest dla niego najlepsze (firma natomiast bazując na swoim doświadczeniu proponuje lepsze rozwiązania).

Po ustaleniach odnośnie oczekiwań, zaczyna się projektowanie strony, czyli część pracy grafików firmy. Tworzenie projektu jest jednym z najważniejszych (o ile nie najważniejszych) etapów powstawania strony i zazwyczaj prace nad nim trwają najdłużej. Określa nie tylko wygląd (wraz z najdrobniejszymi szczegółami), ale i funkcjonalność, jaką będzie miała strona. Projekt dopracowywany jest do momentu 100% akceptacji przez zlecającego. W związku z tym ważny jest dobry przepływ informacji pomiędzy zlecającym, a wykonującymi. Jeżeli nie zabranie tego, prace nad stroną będą przebiegały znacznie szybciej.

Po projekcie, przychodzi czas na faktycznie tworzenie stron www, czyli na kodowanie strony. Serwis jest przygotowywany przez programistów (oraz grafików już na etapie projektu) do publikacji w Internecie. Ponadto, kodowanie wykonywane jest w taki sposób, aby zapewnić poprawne wyświetlanie się w różnych przeglądarkach (tworzony w oparciu o wytyczne organizacji W3C). Dodatkowo, tworzenie stron www przeprowadzane jest tak, aby możliwe było korzystanie z serwisów przez ludzi z różnego sprzętu (również nieco starszych i wolniejszych komputerów), la także ludzi korzystających z różnej prędkości łączy internetowych.

Po zakodowaniu strony, możliwe jest uruchomienie jej w Internecie. Oczywiście strona uruchamiana jest pod wskazanym i wykupionym przez zlecającego adresem internetowym (pod domeną). Każdy serwis internetowy korzysta również z hostingu (miejsca na serwerach).

Niestety nie można powiedzieć, że tworzenie stron www kończy się w momencie uruchomienia strony w sieci. Czeka nas jeszcze sporo pracy nad promocją strony oraz oczywiście nad aktualizacją treści strony. Wiadomo, że nie możemy pozostawić serwisu „samego sobie”, musimy odpowiadać na zapytania klientów, dbać o to, aby serwis nie był przestarzały.

Szczególnie jeżeli strona, jaką tworzymy ma być naszą wizytówką firmową, kiedy zależy nam na tym, aby była profesjonalną, powinniśmy zainwestować w profesjonalną firmę informatyczną, dzięki której serwis nasz będzie elastyczny na zmiany, nowoczesny i łatwy w zarządzaniu. Dziś bowiem wielką popularnością nie cieszą się strony, które tylko informują, są statyczne, a strony interaktywne, które są aktualne.

Dodaj komentarz