Zakup używanych laptopów poleasingowych

Zakup używanych laptopów poleasingowych

Zakup laptopa wysokiej klasy to zawsze spory wydatek. Ceny urządzeń, szczególnie tych, które firmowane są przez znane marki, potrafią osiągać ceny grubo przekraczające pięć tysięcy złotych. Dlatego przed zakupem przenośnego komputera rozpatrzyć należy wszelkie za i przeciw a przede wszystkim rozważyć możliwość zakupu używanego. Ceny laptopów poleasingowych mogą mile zaskoczyć, a w większości przypadków są to urządzenia bardzo wysokiej jakości i mogą nam posłużyć jeszcze przez kilka lat.

Dlaczego korzystamy z laptopów?

Rozwój w branży informatycznej spowodował, że na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń, które próbują zastąpić komputery stacjonarne. Nie zawsze jest to możliwe i wygodne, nie w każdej sytuacji można dokonać takiej zamiany. Jednak kiedy jest taka możliwość, wiele osób chętnie sięga po laptopy. Ich ogromną zaletą jest mobilność. Waga urządzenia, która nie przekracza kilku kilogramów, pozwala na przenoszenie i używanie go w różnych okolicznościach. Większość laptopów to pełnowartościowe komputery, wyposażone w porty USB, karty sieciowe, modemy, napędy i nagrywarki. Dodatkowo technologie takie jak bluetooth czy WiFi pozwalają na połączenie laptopa z wieloma urządzeniami peryferyjnymi jak drukarka, czy osobisty smartfon. Dla osób, które przyzwyczajone są do pracy na komputerze stacjonarnym, istnieje możliwość podłączenia do monitora zewnętrznego, klawiatury i myszki. Niezwykłą zaletą współczesnych laptopów jest to, że wyposażone są w porty DVI i HDMI, przez co mogą być podłączane do rzutników albo telewizorów.
Warto również wspomnieć o tym, że laptopy to urządzenia bardzo trwałe. Potrafią działać bezawaryjnie wiele lat. Szczególnie te droższe z wyższej półki, do których produkcji użyto podzespołów wysokiej jakości. Takie właśnie są urządzenia, które kupują firmy dla swoich pracowników, a które później można nabyć jako używane.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie używanego laptopa

Kiedy decydujemy się na zakup laptopa, w większości przypadków w ogóle nie bierzemy pod uwagę zakupu sprzętu używanego. Całkowicie niesłusznie, ponieważ na rynku dostępne są laptopy poleasingowe. To najczęściej komputery bardzo wysokiej klasy przeznaczone do sprzedaży po niedługim okresie eksploatacji. Przy zakupie takich powinniśmy jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów.
Po pierwsze należy przyjrzeć się klasie produktu. Większość firm, które sprzedają komputery używane, oznacza je literami. „A” to symbol, którym oznaczone są laptopy w idealnym stanie, które trudno odróżnić od urządzeń nowych. Znakiem „A-” oznacza się komputery, na których może być widać niewielkie ślady użytkowania, drobne rysy na obudowie lub ekranie. Symbol „B” przeznaczony jest dla laptopów, które są w stu procentach sprawne jednak widać po nich, że były używane. Mogą pojawić się większe rysy, a nawet pęknięcia, przebarwienia czy wytarte litery na klawiaturze.
Kolejna ważna sprawa to podzespoły, jakie zostały użyte do produkcji laptopa. Tak samo, jak w przypadku komputerów stacjonarnych, dla wydajnej pracy potrzebny jest nowoczesny procesor, jak największa ilość pamięci RAM, odpowiednie wyjścia i wtyczki, twardy dysk o jak największej pojemności, nagrywarka DVD. Pamiętać należy o tym, że w przypadku laptopów, wymiana poszczególnych podzespołów lub ich rozbudowa jest zdecydowanie trudniejsza niż w komputerach stacjonarnych. Najlepiej, gdyby można było na miejscu przeprowadzić test wydajności laptopa, który nas interesuje, niestety nie zawsze jest taka możliwość.
Kiedy decydujemy się na zakup laptopa poleasingowego, jednym z najważniejszych powodów takiego kroku jest atrakcyjna cena urządzenia. To przecież główny powód naszego zainteresowania. Cena używanego komputera potrafi być ułamkiem ceny detalicznej i dlatego taki zakup jest tak korzystny. Jednak nie powinniśmy się sugerować jedynie ceną. Wiadomo, że u takiego sprzedawcy komputery najtańsze będą gorsze od tych troszkę gorszych. Dlatego warto bardzo starannie wyważyć stosunek jakości do ceny.
Kolejna bardzo ważna sprawa, szczególnie jeżeli chodzi o komputery przenośne, to długość pracy baterii. Urządzenia używane dostępne na rynku, sprzedawane są najczęściej po trzyletnim okresie używania. Musimy liczyć się z tym, że bateria w laptopie będzie już dość wyeksploatowana. Dlatego warto pamiętać, że do ceny samego laptopa, w niedługim czasie będziemy musieli doliczyć cenę nowej baterii.
Jeżeli istnieje taka możliwość, warto dowiedzieć się, gdzie sprzęt był do tej pory używany i do czego służył. Będziemy mieli, chociaż podstawową wiedzę o dotychczasowej eksploatacji. Przydatne jest to szczególnie kiedy uda nam się trafić na sprzęt, który był używany w podobnej branży jak ta, w jakiej chcemy go używać po zakupie. Prawdopodobnie będzie miał oprogramowanie i podzespoły, które będą dla nas bardzo przydatne. Niestety niezbyt często taka informacja jest dostępna.
Kolejna niezwykle ważna rzecz to gwarancja. Oczywiście, najczęściej gwarancja fabryczna skończyła się i jest to jeden z powodów, dla których poprzedni właściciel pozbywa się sprzętu. Sprzedający laptopy używane udzielają najczęściej kilkumiesięcznej gwarancji na kupowany sprzęt. Należy taki dokument bardzo uważnie przeczytać, ponieważ często pojawiają się różnego rodzaju kruczki, wykluczenia itp. Bardzo często gwarancją nie jest objęta bateria.
Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego egzemplarza, powinniśmy mu się dokładnie przyjrzeć, zwrócić uwagę na wszelkie zadrapania, pęknięcia, rysy. Dokładnie zwrócić uwagę na poluzowane elementy czy wytarte klawisze. Silne zniszczenie lub braki w obudowie mogą świadczyć o upadku urządzenia i do zakupu takiego laptopa powinniśmy podchodzić bardzo ostrożnie. Należy poprosić o włączenie komputera. Wtedy możemy dokładnie przyjrzeć się ekranowi czy są na nim tak zwane martwe piksele. Można także sprawdzić jakość klawiatury, czy poszczególne klawisze działają i nie są luźne. Warto również sprawdzić działanie portów i głośników. Mimo tego, że nie chcemy wydać dużo pieniędzy, warto mieć świadomość, że kupujemy dobre urządzenie, a poprzedni właściciel obchodził się z nim właściwie. Używany laptop posłuży nam jeszcze przez lata, jeżeli właściwie podejdziemy do zakupu.

Jakiej firmy powinien być dobry laptop poleasingowy?

Zdecydowanie warto postawić na komputery znanych producentów. Kiedy decydujemy się na zakup używanego komputera mamy świadomość, że dany model został wyprodukowany już kilka lat temu. Kiedy model jest znany, mamy możliwość sprawdzenia jakie opinie o nim mają dotychczasowi użytkownicy. Czy już po roku, czy dwóch od rozpoczęcia produkcji klienci nie zgłaszali usterek co do funkcjonowania sprzętu?
Największym powodzeniem wśród komputerów poleasingowych cieszą się laptopy biznesowe znanych producentów. Na takie urządzenia należy zwrócić szczególną uwagę, decydując się na taki zakup. Dobrą jakość zagwarantują producenci tacy jak Dell, HP czy Lenovo – ThinkPad. Warto również zwrócić uwagę na produkowanie linie i poznać opinie o takim sprzęcie. Im bardziej znana i zaufana marka tym cena będzie wyższa. Jednak często warto postawić na jakość i cieszyć się zakupionym sprzętem przez lata. Cena używanego i tak przecież jest dużo niższa niż nowego komputera.

Jakie poleasingowe laptopy polecają internauci

Kiedy chcemy kupić używany komputer przenośny, warto się zastanowić, do czego jest on nam potrzebny, ile chcemy na niego wydać i jakie są opinie o poszczególnych modelach. Warto opierać się na opiniach innych użytkowników. Można również wybrać te, które były najchętniej kupowane.

Lenovo ThinPad t460

To laptopy, które swoją ogromną popularność zawdzięczają ogromnej wytrzymałości. Z tego powodu po kilku latach użytkowania mogą ponownie trafić do sprzedaży. Lenovo ThinPad t460 to bez wątpienia urządzenie klasy premium. Charakteryzuje się bardzo nowoczesnym wyglądem, ale także bardzo dobrymi parametrami. Jednostka wyposażona jest w procesor Intel Core i5, szybki dysk SSD o pojemności 128 Gigabajtów, 8 GB RAM. Ciekawostką jest to, że laptop został wyposażony w wodoodporną klawiaturę.

Dell Precision 5510

Innym niezwykle popularnym laptopem poleasingowym jest Dell Precision 5510. Urządzenie zostało wyposażone w 4 rdzeniowy procesor Intel Core i7 szóstej generacji. Jako sprzęt do profesjonalnych rozwiązań posada 16 GB RAM DDR4 oraz dysk SSD o pojemności 512 GB. Wszystko to sprawia, że laptop jest demonem szybkości. Jest to jednak urządzenie bardzo drogie, również po latach użytkowania cena nie jest niska. To sprzęt raczej dla osób bardzo wymagających.

Dell Latitude e7470

To jeden z tańszych modeli laptopów z wyższej półki. Zainstalowano w nim procesor Intel Core i5 oraz 8GB RAM DDR4. Przeznaczony jest nie tylko do pracy, ale także do przeglądania internetu albo oglądania filmów.

Lenovo ThinkPad t510

To laptop, który w momencie swojej premiery kosztował ok. 6 tysięcy złotych, a dziś można go nabyć za około tysiąc złotych. Jego specyfikacja nadal robi wrażenie. Wyposażony jest w procesor Intel Core i5 i 8 GB RAM. Niektóre modele późniejszych serii posiadają już dysk twardy SSD, co tylko podnosi walory tego komputera. To sprzęt, który mimo upływu lat, wart jest zapłaconych za niego pieniędzy.

HP EliteBook 820

Ogólnie laptopy z linii EliteBook to sprzęt bardzo popularny a internauci szczególną uwagę zwracają na model HP EliteBook 820. Już procesor Intel Core i5 czwartej generacji i 8GB RAM wyznaczają klasę tego sprzętu. Do tego należy dodać bardzo wydajny dysk SSD SATA o pojemności 240 GB i Windows 10 na pokładzie.

Czy warto zainwestować w laptopy poleasingowe?

Używane komputery biznesowe wyróżniają się bardzo wysokimi parametrami technicznymi. Trudno je nawet porównywać do sprzętu dostępnego w marketach. To całkowicie inna liga sprzętowa. Nie są to urządzenia nowe, ale kiedy kupujemy taki sprzęt u sprawdzonego i renomowanego sprzedawcy, mamy pewność co do tego, że to laptopy, które będą jeszcze działały przez długi czas. Najczęściej wszystkie komputery przed sprzedaż są oglądane przez pracowników, czyszczone, oprogramowanie jest sprawdzane a czasami wgrywane na nowo.
Kiedy właściwie podejdziemy do zakupu, ryzyko popełnienia błędu zmniejszymy do minimum, a zakupiony sprzęt będzie nas cieszył bardzo długo.

Dodaj komentarz