Kiedy mówimy traktor, automatycznie przychodzi nam na myśl Ursus 360. A przynajmniej tym wszystkim osobom, które miały przyjemność dorastać lub wychowywać się na wsi, bądź spędzać tam wakacje. To jeden z najpopularniejszych modeli ciągników polskiej produkcji, powstających w zakładach Ursus. Ten właśnie model był produkowany przez wiele lat, bo od 1976 do 1994 roku. To naprawdę nie lada osiągnięcie, którego może pozazdrościć niejedna fabryka sprzętu rolniczego.
Do najciekawszych informacji na temat tego ciągnika można zaliczyć tę, że został on wyprodukowany w ponad 280 000 egzemplarzy. Co najciekawsze, większość z nich aż do dzisiejszego dnia jest na chodzie i niezawodnie służy swoim właścicielom, wykonując najtrudniejsze prace na roli. W jakich wersjach był produkowany Ursus 360? można tu również mówić o bardzo dużym zróżnicowaniu, ponieważ rolnicy mieli do swojej dyspozycji traktor z zamkniętą kabiną z przeszkleniami, jak również wersję odkrytą, do której można było zamocować przenośna konstrukcję z dachem z brezentu. Zastosowanie dwóch różnych opcji wyposażenia dało możliwość sprzedaży tego samego konstrukcyjnie ciągnika w cenie wyższej lub niższej. Dzięki temu, szansę na jego zakup mieli zarówno rolnicy bogatsi, jak i dysponujący nieco mniejszym majątkiem.
Dlaczego traktor Ursus 360 okazał się tak wielkim przebojem i szybko podbił serca polskich rolników? Przede wszystkim dlatego, że znakomicie sobie poradził w zastępowaniu zwierząt pociągowych, takich jak konie. Mimo że był droższy od nich w zakupie, to jednak jego utrzymywanie okazało się zdecydowanie łatwiejsze i mniej kosztowne. Ciągnik po odpowiedniej konserwacji mógł stać nieużywany przez cały rok i nie trzeba było wówczas pamiętać aby go doglądać. Nie można również zapominać o bardzo ważnej roli, jaką polski ciągnik Ursus 360 wniósł w mechanizację polskiej wsi. Dzięki jego bardzo dużej dostępności, możliwe stało się wydajniejsze prowadzenie gospodarstw rolnych, które nie wymagały już takich nakładów finansowych jak dawniej.